„qui pensent que la phagedénisme dit des pays chauds a „regu grace a la symbiose fiiso-spirillaire une explication „définitive; toutefois pour me conformer aux classiques et „éviter toute espèce d'équivoque, je ne donnerai ici, a l'appui „de mon dire, que des observations oü la symbiose fuso„spirillaire a été constatée par nous." Dr. F. Greighton Wellman, in een artikeltje in liet „Journal of tropical medecine" over spirochaeten bij framboesia, spreekt eveneens over het samengaan van spirochaeten en bacilli fusiformes.

Hij vond in ulcereerende framboesia verschillende spirochaeten, o.a. de spirochaete refringens en zegt verder: "Another „always occurring in company witli bacillus fusiformis is „probably that described bij Perthes, Seiffert and others, as „occurring in various necrotic processus." Hij meent dus, dat de symbiose fuso-spirillaire niet slechts phagedaenisme, maar verschillende necrotische processen kan veroorzaken. Bekend genoeg is trouwens, dat de bacil van Vincent bij allerlei andere aandoeningen dan ulcus phagedaenicum gevonden wordt.

Waar uit deze aanhalingen dus blijkt, dat noch de bacil van Vincent uitsluitend voorkomt bij het ulcus phagedaenicum, doch ook bij allerlei andere processen, noch ook de door verschillende schrijvers gevonden spirochaeten als specifiiek voor ulcus phagedaenicum mogen gelden, zijn toch allen het er over eens dat de bacil van Vincent bij phagedaenisme nimmer ontbreekt.

Wanneer ik nu beschouw de door mij zelf gedurende het laatste jaar waargenomen en persoonlijk behandelde gevallen (+ 30) van eigenaardige onderbeen-ulceraties, waarbij door mij wegens het bijzonder aspect steeds microscopisch onderzoek is verricht, dan moet ik vooropstellen, dat mij onder deze 30, evenmin als collega Salm, zulke ernstige gevallen zijn voorgekomen als door andere auteurs zijn beschreven. Wat het klinisch beeld der aandoeningen betreft, kwam dat verreweg het meest overeen met de