ook uit andere afdeelingen, bedroeg op 1 Januari 1907 65, waaronder 14 zieke prostituées; opgenomen werden 964, waaronder 124 prostituées. Het getal verpleegden per dag steeg in Augustus tot 162, terwijl er volgens het project maar plaats is voor 40. Een verbazende overvulling dus, waarvan alleen vermeld wordt dat van het totaal opgenomenen wel 54°/o aan 'ues lijdende waren, waarvan 21 °/o bij binnenkomst albuminurie hadden (tegen in Europa volgens verslaggever 12°/o).

De hier aanwezige hulpgeneeskundige Noerachmad wordt om zijn ijver en praktische bruikbaarheid zeer geprezen.

Japara. Bevolkingssterkte: 170 Europeanen, 252494 Inlanders en 2007 Chineezen en vreemde Oosterlingen.

Drinkwatervoorziening was matig. Het water uit de meeste putten ter hoofdplaats is ziltig.

De gezondheidstoestand was minder gunstig.

Cholera en beri-beri kwamen niet voor.

Lepra vier gevallen, waarvan 3 het vorige jaar reeds gemeld zijn. Pokken kwam sporadisch voor.

Van typhus en dysenterie werden slechts eenige gevallen waargenomen, terwijl trachoom vrij veel ter observatie kwam. Ook van hier wordt het zeer veelvuldig voorkomen van syphilis gemeld.

Malaria. Uit de districten Japara en Maging werden zeer veel koortsgevallen gemeld (in mindere mate ook uit Bandjaran). Vooral in de maanden Juli tot met October was het aantal groot. Over het geheele jaar werden echter maar aangegeven 7565 (3 °/o der bevolking) ziektegevallen met 466 sterfgevallen, (6 °/o der gerapporteerde ziektegevallen). Gratis verstrekking van kinine in den vorm van oplossing en van pillen had hier plaats. Ook werden hier pillen tegen lagen prijs gedebiteerd, wat weinig aftrek vond. Zeer gewild ook tegen betaling waren hier de Bandoengsche gesuikerde tabletten.

Het bezoek aan de poliklinieken nam toe. In de hoofd-