Oogziekten zijn zeer veelvuldig, vooral trachoom, en is het aantal blinden en halfblinden in de desa's verbazend groot.

Op de polikliniek te Plinahan werden 2631 consulten gegeven, w. o. 10°/0 bij oogziekten. Op de ambulante polikliniek te Paree kwamen 147 Inlanders voor oogziekten hulp zoeken. Slangenbeet kwam tweemaal onder behandeling. Dollehondsbeten bij 3 Europeanen en 8 Inlanders; 5 werden naar Weltevreden opgezonden, de overigen weigerden dit. Van uitgebroken lyssa is nog bij geen der gebetenen gehoord.

In de particuliere ziekeninrichting werden 137 personen opgenomen met 3393 verpleegdagen, gemiddeld dus 9 verpleegden per dag. De ziekeninrichting voor prostituées werd hier in Mei in gebruik gesteld. Verslaggever hoopt het volgend jaar hier van een groote en goed ingerichte ziekeninrichting, opgericht door de Handelsvereeniging Amsterdam, te kunnen rapporteeren.

Van inlandsche geneesmiddelen werd hier Bidara-oepas tegen suikerziekte zonder veel succes toegepast.

Kertosono.

De gezondheidstoestand was hier gunstig. Cholera kwam niet voor. Pokken sporadisch. Waterpokken vrij veel. Lepra wordt nog al eens tot onderzoek gepresenteerd. Meer dan 50 personen werden daarmede behept bevonden. Isoleering heeft hier niet plaats.

Oogziekten, malaria eri framboesia kwamen veel voor.

De poliklinieken werden slechts matig bezocht.

RESIDENTIE REMBANG.

De gezondheidstoestand was hier, behalve in de stranddessa's, bevredigend.

Tegen het midden van het jaar steeg het aantal koortsgevallen zeer sterk. Gerapporteerd werden 48837 gevallen