111. Pathologische Onderzoekingen op Aanvragen van Geneeskundigen.

De meeste geneeskundigen ter Oostkust zonden in den loop van het jaar pathologische producten ter onderzoek, boden materiaal aan, dat van belang zou kunnen blijken bij de vraagstukken, die dit jaar aan de orde waren, of pleegden overleg met den directeur in zaken van hygienischen, pathologischen of diagnostischen aard.

Hier volgt een beknopt overzicht van de diagnostische

onderzoekingen.

Voor het onderzoek van Faeces werd zeer vaak de hulp

van het laboratorium ingeroepen.

Op choleravibrionen werd dit jaar 86 maal onderzocht; hierop kom ik bij het overzicht der wetenschappelijke werkzaamheden nog terug. Onderzoek op dysenterie, paratyphus en dergelijke geschiedde meestal ten behoeve van Europeesche patienten; ook zonden enkele geneesheeren op mijn verzoek verdacht materiaal' voor het onderzoek op dysenteriebacillen; op een en ander kom ik eveneens nog terug.

Amoeben werden herhaalde malen in uit Medan toegezonden ontlasting gevonden; twee maal werd pus uit een leverabsces met positieven uitslag op amoeben onderzocht; eenmaal was de pus bacteriologisch steriel, 111 het andere geval bevatte de etter staphylococcus pyogenes aureus. 3 Bacteriologisch U ri n e-onderzoek gaf eenmaal, bij een Europeaan, bacillus coli communis in reincultuur; een ander maal, bij een half-Europeesche vrouw, bracht het een bacteriurie van staphylococcus pyogenes aureus aan den dag. Voor het overige betrof het chronische gonorrhoische aandoeningen bij Europeanen.