sel zijn voorzien. Wordt bij het ververschen van het badwater niet zeer zorgvuldig te werk gegaan, dan blijven vele larven in leven en kunnen tot muggen uitgroeien.

Een krachtig middel tot bestrijding van de dagmuskietenplaag vormt dus de verwijdering van elke hoeveelheid stilstaand water, zoowel binnen- als buitenshuis, bakken met badwater bescherme men door een deksel van fijn metaalgaas.

Naar aanleiding van tot ons gerichte vragen om inlichting betreffende de eischen, aan welke muggengaas voor woonen slaapkamers en mandi-bakken moet voldoen, moest juist met het oog op de zeer kleine dagmuskieten de raad worden gegeven, de afmeting van de gaasopeningen niet grooter dan 1 mM2. te kiezen.

3. VERGELIJKEND ONDERZOEK VAN ONTSMETTINGSMIDDELEN.

Door den directeur van een der hospitalen werd ons namens de administratie van zijne maatschappij, wegens het verschil in prijs der twee ontsmettingsmiddelen Purifier en Union, gevraagd, de werkzaamheid der beide middelen te willen onderzoeken.

Daar het hier niet ging om de desinfecteerende werking als zoodanig, doch om de vergelijking van werkzaamheid, kon het onderzoek op de volgende wijze worden ingericht.

Door een vooronderzoek werd vastgesteld, dat in twee kolfjes met bouillon, in welke bacillus coli communis zich sinds 24 uur bij 37°C. had ontwikkeld, een uur na toevoeging van 1 °/0 P. resp. 1 °/0 U., geen levende mikroörganismen meer waren aan te toonen. Het onderzoek op levende bacillen geschiedde in dit geval zoowel door het verdunnen van een oogje der bouilloncultuur met agar (plaatmethode), als door oneindige verdunning met voedingsbouillon. Agar-agar en bouillon bleven steriel, hoewel zij, zooals bij een controle-