Over Combretum Sundaicum als middel tegen het opiumschuiven.

Door de welwillendheid van Mr. A. Maclaine Pont alhier kreeg ik de beschikking over een vooraad species combreti Sundaici, welk middel in den laatsten tijd in verschillende streken is aangewend om opiumschuivers het schuiven af te leeren. Daar van verschillende zijden gunstige resultaten waren vermeld, en het opiummisbruik in onze gewesten een groote rol speelt, nam ik gaarne de mij geboden gelegenheid te baat, om met dit middel te experimenteeren. Tot mijn groote spijt is die proef alleen op kleine schaal kunnen geschieden. Ik kon namelijk op de zaal voor den cursus in tropische ziekten alleen schuivers opnemen in den tijd, dat er geen cursus was; in cursustijd had ik de beschikbare bedden noodig voor mijn onderwijs. In het hospitaal was verder, naar het oordeel van den Chef dier inrichting, geen gelegenheid, om plaatsruimte af te staan, zoodat ik alleen beschik over de weinige waarnemingen, die gedaan zijn in de maand Januari, toen er geen cursus was. In dien tijd zijn er in het geheel 28 Chineesche opiumschuivers met het bovengenoemde middel behandeld.

Mijn aanvankelijke vrees, dat er geen liefhebbers zouden zijn, om de kuur te ondergaan, bleek geheel ongegrond. Eerst zond de Heer Pont een viertal, die door een Chineeschen wijkmeester waren overgehaald; van deze vier liepen er twee dadelijk weg voor zij nog op de zaal waren gebracht; de twee, die bleven, hebben evenwel een bibit gevormd die zoo ruim materiaal opleverde, dat lang niet'aan alle aanvragen kon worden voldaan. Zelfs kwamen weldra brieven van andere plaatsen in, met verzoek om opzending