De proeven, in het vorige Jaarverslag beschreven, om de vaccine in geconcentreerden vorm te verzenden, en door de vaccinateurs zelf met glycerine te laten verdunnen, werden in het afgeloopen jaar voortgezet en in het laatst van het jaar over meerdere vaccinedistricten uitgebreid.

Aan het eind van het jaar werd door mij naar de districten, waar deze wijze van vaccinegebruik reeds gedurende meer dan 1 jaar in toepassing was, een inspectiereis gemaakt, om mij persoonlijk van de daar verkregen uitkomsten te overtuigen, en na te gaan of de methode ook in de gewone practijk van een Inlandsch vaccinateur practisch bruikbaar was.

De uitkomsten van deze reis beantwoordden geheel aan de verwachting. Bij alle vroeger verrichte vaccinaties, die gecontroleerd konden worden, bleek de inenting volkomen geslaagd te zijn, terwijl ook de gecontroleerde revaccinaties bewezen, dat de gebruikte entstof vol virulent was geweest. Duidelijk kwam het hierbij uit, dat de resultaten zelfs beter waren dan die, welke vroeger waren verkregen met de entstof, die verdund werd verzonden. Daar verder bleek, dat de methode voor den gewonen vaccinedienst zeer goed bruikbaar was, en de vaccinateurs er hoegenaamd geen bezwaar door ondervonden, werd besloten om deze wijze van vaccinegebruik, die voor ons het zeer groote voordeel heeft, dat wij nu met een zelfde hoeveelheid vaccinepulpa een belangrijk grooter aantal inentingen kunnen doen verrichten, verder over geheel Java en Madoera in te voeren.

Op deze wijze zal het mogelijk zijn om de productiekracht van onze Inrichting zoodanig op te voeren, dat wij in staat zullen zijn om niet alleen Java en Madoera van animale vaccine voor alle inentingen te voorzien, doch tevens de Buitenbezittingen voor zoover deze, wat de postverbinding met Java betreft, niet al te ongunstig zijn gelegen.

De resultaten in de meeste streken in de Buitenbezittingen, in de laatste jaren verkregen, wijzen er op, dat het mogelijk moet zijn om bij eene goede regeling, waarbij de entstof