Wel liepen wij hiermede de kans van een enkele maal minder goede entstof te versturen, daar het onmogelijk is om de virulentie der vaccine alleen op het aspect der ontwikkelde puisten op een kalf te beoordeelen, maar de ervaring heeft ons geleerd, dat deze kans zóó gering is, dat wij er, practisch gesproken, geen rekening mede behoefden te houden. In een bedrijf zooals het onze langzamerhand is geworden, moeten, zooals van zelf spreekt, andere overwegingen gelden als in Inrichtingen, waar, dank zij de geringe verzendingen, het mogelijk is om door een gemakkelijke groote overproductie meer kieskeurig te zijn in de . entstof, die voor het gebruik geschikt geoordeeld wordt.

De resultaten onzer verzendingen in het afgeloopen jaar hebben voldoende duidelijk aangetoond, dat het gekozen standpunt practisch zeer goed heeft voldaan.

Terwijl toch in 1906 en in 1907, toen alle pulpa eerst op de virulentie is onderzocht geworden, een gemiddeld slagen is verkregen van 68°/0 en 72.5°/0, slaagden in 1908 79°/0 der bekend geworden vaccinaties in streken, waar niet uitsluitend met animale lymphe wordt gevaccineerd.

Bacterologisch onderzoek In Europa wordt als eisch der glycerinevaccine. gesteld, dat glycerinevaccine

eerst verzonden mag worden, als zij door de depureerende werking der glycerine bevrijd is van de toevallige daarin aanwezige microörganismen. De tijd, hiervoor noodig, bedraagt minstens 1 maand, en is in den regel zelfs zeer veel langer. Hier in Indië zou het onmogelijk wezen om vóór de verzending, de glycerine zoolang op de vaccine te laten inwerken; alle of vrijwel alle entstof, zou indien zij, na een dergelijke bewaring in een ijskist, werd verzonden, door de hooge temperatuur, waaraan zij bij verzending hier in de Tropen moet worden blootgesteld, in korten tijd zeer sterk in virulentie achteruit gaan.