ten verklaring omtrent de verschillende resultaten van Marie en ons was moeilijk, <otdat ons onlangs uit een mededeeling van Marie bleek, dat ons virus fixe ± 5 maal meer virulent is dan dat van Parijs. Hiermee zullen we dus bij het bereiden van ons virus-serum-mengsel met overmaat van virus in den vervolge rekening moeten houden, en dan is de mogelijkheid niet buitengesloten, dat deze nieuwe immunisatiemethode ons belangrijke diensten bewijzen zal en wel:

le bij het bestrijden der rabies bij honden:

Het is toch gebleken, dat 2 inspuitingen reeds voldoende waren om een groot deel der behandelde dieren gedurende meer dan een jaar te immuniseeren. Hierdoor is het dus praktisch uitvoerbaar geworden om in een streek, waar alle honden behoorlijk geregistreerd zijn, deze te immuniseeren en daardoor de rabies geheel uit te roeien.

2e bij de behandeling van met rabies geinfecteerde personen: Hoezeer ook de tegenwoordige behandelingsmethoden aan de verschillende Instituuts-Pasteur het mortaliteitscijfer van gebeten personen hebben doen dalen, een feit is het, dat men overal aan het zoeken is naar een methode, die zeker nog preventief werkt in die ongunstige gevallen, die gegeven worden door ernstig in 't gelaat gebetenen of door den langen duur, die verloopt, voordat de gebeten personen onder behandeling komen. Ook wij hebben hier te Batavia onze gevallen, waar we tot nog toe machteloos tegenover staan, en dat is geen wonder, als men bedenkt, dat er soms weken verloopen, voor dat de patiënten uit de Buitenbezittingen ons bereiken, en men gezien heeft de ontzettende gezichtswonden, waarmee vooral inlandsche kindertjes ons soms worden toegezonden. In het virus-serum-mengsel is nu misschien het middel gevonden, dat ons in dergelijke gevallen helpen kan: hierdoor toch zijn we in staat, van meet aan, betrekkelijk groote doses vaccineerende stoffen in te