hidjoe toegediend. De polikliniek werd bezocht door 1576 personen, waarvan 24% aan malaria, 34% aan huidziekten, 11% aan borst- en buikziekten en 7% aan oogziekten (weinig trachoom) leden.

In de ziekenzaal der gevangenis (buiten de gevangenis) werden opgenomen: 206 lijders w. o. 69 gestraften en 124 (w. O. 9 vrouwen) behoeftigen. Het zaaltje, hierbij gelegen, voor zieke prostituees bevatte gemiddeld per dag 2 lijderessen. Ook behoeftige vrouwen, niet prostituees, werden hierin opgenomen. Een koeliehospitaaltje voor 22 patienten werd hier dit jaar bijgebouwd. Een voorstel tot bouwen van een ziekenzaaltje binnen de enceinte der gevangenis, tot uitbreiding van het ziekengesticht en ook tot aanstelling en betaling van verplegend personeel hierbij, is in behandeling.

RESIDENTIE PALEMBANG.

Palembang. Bevolkingsterkte ter hoofdplaats: 372 Europeanen, 50703 Inlanders, 8910 Chineezen en vreemde Oosterlingen.

De regenval was 2524 m.M. in 159 regendagen. In begin 1907 kwam er een nieuwe administratieve indeeling der residentie tot stand: Palembangsche benedenlanden (hoofdplaats en 5 contröle-afdeelingen), Palembangsche bovenlanden (5 contróle-afdeelingen), en Ogan en Komering Oeloe (3 contröle-afdeelingen). De afdeeling Rawas werd gevoegd bij de benedenlanden. Bij den civiel geneeskundigen dienst bleef nog de oude regeling bestaan; bij de opheffing van het garnizoen te Tebing Tinggi werd, in afwachting eener nieuwe regeling, deze afdeeling, wat den civiel geneeskundigen dienst betreft, gevoegd bij Palembang.

De algemeene gezondheidstoestand was gunstig. Malaria komt in de afdeeling vrij veel, op de hoofdplaats weinig voor. Op de hoofdplaats stierven aan koortsen 288 (tegen 310 het vorige jaar) van het totaal aantal sterfge-