katjang hidjoe dagelijks in plaats van 150 gr. rijst. Het diëet was 's morgens 100 gr. rijst, 's middags 250 gr. rijst en 50 gr. katjang hidjoe, 's avonds 250 gr. rijst en 50 gr. katjang hidjoe. Ook de bevolking werd gebruik van katjang hidjoe aanbevolen. Omtrent het ontstaan dezer beri-beriepidemie wordt door verslaggever de mogelijkheid geopperd, dat ze van elders kan zijn geïmporteerd, daar beri-beri het eerst werd geconstateerd bij verscheidene personen, die van elders (buiten het eiland Bali) waren gekomen. Op last van den Resident had hier plaats een onderzoek bij mannen en kinderen naar het voorkomen van syphilis. Het resultaat was het volgende:

Verschijnselen van syphilis werden geconstateerd bij geen enkel kind; bij mannen, strandbewoners vooral van de havenplaatsen, in 23 68" 00 (het sterkst op Pabean Singaradja, Bandjar Bali). Bij personen van verder afgelegen plaatsen in 4—8 °/00; bij de bergbewoners in 0 %0. Dit is een sprekend bewijs ervoor, dat de ziekte niet-inheemsch voorkomt, maar door het handelsverkeer is binnengebracht. Wat lepra betreft, zijn dit jaar bijgekomen 10 lijders, overleden 9, zoodat ultimo December overbleven 40 (d. w. z. in kampong Bahroe 15, in Kaligenit 25 lijders). In de gevangenis werden behandeld 51 zieken (1 gestorven), in het gesticht voor zieke prostituées 32, waaronder 21 vrije lieden en 11 prostituées met 1840 verpleegdagen; gemiddeld dus per dag 5 lijders.

Negara (Djembrana). Bevolkingssterkte: 4 Europeanen, 20791 Hindoe Baliërs, 5832 Mohamedanen van verschillenden oorsprong en 50 Chineezen en vreemde Oosterlingen. De gezondheidstoestand was bevredigend. Cholera, pokken en beri-beri kwamen niet voor, mazelen sporadisch. Koortsen vrij veel. O.ogziekten 40 (hieronder vrij veel trachoom, minder echter dan het vorige jaar). Vooral veel huidziekten kwamen hier onder behandeling. Lepra (geïsoleerd in de desa Moentis, aan het zeestrand) was