dan weten we, dat dit niet gepaard kan gaan met een goede oriënteering in de zaal, waar hij wordt verpleegd, met het kennen van de namen van zijn medepatienten, met het herkennen van den medicus als zoodanig enz. Steeds is verder in het oog te houden, dat een psychose niet alleen in psychische verschijnselen zich uit, maar dat er meestal ook bepaalde somatische symptomen zijn, als afname van het lichaamsgewicht, vaak niettegenstaande goede voedselopname, polsanomalieën, gestoorde slaap enz. Zeer bruikbaar voor de ontmaskering is verder de methode om in 't bijzijn van den patiënt de opmerking te laten vallen, dat het beeld duidelijk is, maar dat er nog dit of dat symptoom bv. onzindelijkheid ontbreekt, als wanneer men in vele gevallen zal zien, dat de patiënt den volgenden dag urine en faeces laat loopen. Op dit principe berust ook de herkenning van simulatie door dynamometrisch onderzoek, waarover van Mesdag ') het vorige jaar in het Ned. Tijdschrift van Geneeskunde mededeelingen deed. Gelukkig is het verder, dat men wel nooit in de noodzakelijkheid zal verkeeren, onmiddellijk een beslist oordeel te vellen, maar den patiënt eenigen tijd rustig kan observeeren. Simulatie vereischt een voortdurende geestesinspanning, waarop natuurlijk vermoeidheid volgt. Von Kraft-Ebing vergeleek den simulant met een tooneelspeler, maar terwijl deze, zegt hij, een rol toebedeeld krijgt, die hij vlijtig bestudeert en later memoriseert, moet de simulant dichter en tooneelspeler tegelijk, ja nog meer voortdurend improvisator zijn, en terwijl de tooneelspeler af en toe achter de coulissen kan uitrusten en dan nog slechts één avond bezig is, moet de simulant voortdurend in actie zijn. Geen wonder dus, dat hij vermoeid, uit zijn rol valt, zoodra hij zich onbespied waant en al spoedig het geheele spel opgeeft.

M S. van Mesdag. De dynamometrische kromme als hulpmiddel bij het vaststellen van verhoogde suggestibiliteit bij psychisch normale en abnormale personen en van simulatie.