Pokken heerscliten voornamelijk aan de Noordkust (Boenta, Pagaimana, Sioena, Boea en Lemo).

Beri-berigevallen deden zich in de maanden September en October te Mori voor; 5 volwassenen zijn hieraan overleden, 7 herstelden.

In kampong Biak werd 1 lepralijder gezien, die geheel

geïsoleerd leefde.

Ziekengestichten ontbreken in deze afdeeling.

residentie menado.

Over het algemeen was de gezondheidstoestand der bevolking ongunstig te noemen.

Malaria en koortsen in verschillende vormen heerscliten in de afdeelingen Bwool en Amoerang.

Beri-beri werd geconstateerd in de afdeelingen Bwool en Sangi- en Talauteilanden.

Gevallen van dysenterie met doodelijken afloop werden geconstateerd op de terreinen der mijnbouwmaatschappij Palele en in de afdeeling Gorontalo.

Lepra wordt in geringe mate overal in dit gewest aangetroffen.

Pokken heerscliten over de geheele residentie; in de afdeeling Menado en op Siauw, Groot-Sangi en 1 agoelandang zelfs epidemisch; heeft talrijke slachtoffers gemaakt; opgegeven worden door de betrekkelijke bestuursambtenaren aan dooden:

123 (Tondano), 261 (Menado), 29 (Amoerang), 271 (Bolaang Mongondou) en ± 1000 (Gorontalo); van bestuurswege werd het noodige verricht, teneinde de verbreiding dezer ziekte zooveel mogelijk tegen te gaan.

Ter hoofdplaats Gorontalo werden 3 gevallen vau vermoedelijke hondsdolheid geconstateerd.

Menado. Deze afdeeling bevat 765 Europeanen, 2806 Chineezen, 338 Arabieren en 45710 Inlanders. De Minahassa telt meer dan 180.000 Inlanders.