boorden. Nog langen tijd staken gedeelten van de wrakken der gezonken Spaansche schepen hier en daar boven de zeeoppervlakte uit en eerst twee jaren geleden werden deze alle door de Amerikanen opgeruimd. De niet ontredderde schepen der Spanjaarden zijn later ingericht voor kolenschepen en liggen rustig in de baai te droomen van vroegere glorie en vergane grootheid.

Onze vriendelijke en onvermoeide gastheeren toonden ons een ziekeninrichting, waarop de Amerikaansche Marine met recht trotsch mag zijn: godin Hygieia wordt er op de meest voortreffelijke wijze gediend. Het hospitaal is ruim gebouwd en frisch gelegen in de onmiddellijke nabijheid van de baai. In de ruime zalen, die overal met metaalgaas afgesloten en van electrische fans voorzien zijn, getuigen de keurige, wit gelakte ijzeren kribben der lijders, met hun wit gazen klamboes, van reinheid en orde. Malarialijders worden er in een afzonderlijke klamboekamer verpleegd. Ook hier stortbaden en uitsluitend waterclosets met ruime gelegenheid voor het wasschen der handen. Zelf gedestilleerd water in een leiding door het geheele gebouw gevoerd, groote koelkamers met eigen gemaakt ijs, goed ingerichte operatiekamers en onderzoekingslokalen van de beste en nieuwste vindingen op ieder gebied voorzien, een goed laboratorium voor klinische onderzoekingen: dit alles getuigt van de groote waarde door de Amerikaansche Regeering toegekend aan de begrippen der moderne ziekenverpleging, waarvoor haar geen geldelijke offers te groot zijn.

Na een eenvoudige lunch, waarbij de officieren van gezondheid, daarin voorgegaan door hun Chef, de gasten bedienden en van het noodige voorzagen, aanvaardden wij den terugtocht naar Manila, hoogst dankbaar en zeer voldaan over hetgeen wij gezien hadden.

Maandag den 7en Maart des morgens ten 9 ure had de eerste wetenschappelijke samenkomst plaats in hetzelfde