wordt aanbevolen langzaam te werk te gaan, sterke reacties te vermijden en van tijd tot tijd een pauze in de behandeling te maken.

Volgens Deycke Pascha is nu:

le- het nastineB een specifiek, het lepragift direct aantastend middel, en

2e- kan door de nastinebehandeling, indien deze lang genoeg, consequent en zaakkundig wordt voortgezet in een groot procent der lepragevallen meer of minder vergaande verbetering der lepreuse verschijnselen zoowel als van het algemeenbevinden der lepralijders worden verkregen.

Hij meent dan ook, dat de nastinebehandeling in staat zal zijn, te gemoet te komen aan de groote bezwaren, die in tropische landen aan eene isoleering der lepralijders in den weg staan '), omdat hun daardoor een kans op genezing wordt gegeven, want men kan hiermede, afgezien van de allerzwaarste gevallen, steeds een immuniseering van het lichaam en daarmede stilstand van het lepreuse proces bereiken, soms nog veel meer. 2)

Hoewel de wisselende inzichten in de werking zoowel als in het wezen van het nastine niet geschikt zijn ons vertrouwen te wekken, zoo is toch a priori de mogelijkheid niet buitengesloten, dat het bij lepra werkzaam is en zal alleen de praktijk in staat zijn, daaromtrent uitspraak te doen. Wij zullen daarom nagaan, wat omtrent de resultaten van de behandeling met nastine is medegedeeld en onze eigen ervaringen daaraan toevoegen.

Bij de beoordeeling daarvan is echter de grootste voorzichtigheid aan te bevelen. Velen onzer zullen zich nog wel herinneren de opgang, die eenige- jaren geleden het leproline van Rost heeft gemaakt; de ziektegeschiedenissen, door den ontdekker medegedeeld, waren zoo schitterend, dat twijfel eigenlijk niet geoorloofd scheen. Het ging zelfs

') Monatshefte für Praktische Dermatologie, 1 Dez. 1909 No. 11. 3) Lepra c.1. Vol. 7 Fase. 4 1908 pag. 261.