rheumatische koortsen, neus-, keel-, long-, spier-, gewrichts-, maag- en darmaandoeningen voor, welke meestal slechts van voorbijgaanden aard waren.

Catarrhale dysenterie en proctitis kwamen ook onder de ingezetenen van Ponorogo wel eens voor.

Cholera en beri-beri zijn gedurende het jaar 1909 niet voorgekomen.

Typhus en anaemia, veroorzaakt door anchylostomum duodenale, waren zeer zeldzaam.

Malaria kwam zelden voor.

Syphilis treft men onder de bevolking zelden in primairen en secundairen, maar meestal in tertiairen vorm aan. De behandelde zweren der polikliniekpatiënten zijn meestal van syphilitischen aard.

Ulcera mollia en urethritis blennorrhoica zijn in deze afdeeling ook niet zeldzaam.

Trachoma komt onder de bevolking heel veel en in verschillende vormen of stadiën voor. Personen met entropion, leukoma, prolapsus iridis en totale blindheid, als gevolg van verwaarloosde en vergevorderde trachomen, treft men in deze afdeeling veel aan.

Conjunctivitis catarrhalis komt op sommige tijden van het jaar wel voor.

Conjunctivitis blennorrhoica treft men onder de jonge mannen ook wel aan.

Sinds ultimo Augustus is een Inlandsch oogheelkundige alhier geplaatst, wiens polikliniek gemiddeld 100 patiënten daags trekt. Tot het einde van 1909 zijn reeds 1119 patiënten onder behandeling gekomen.

Framboesia en mal perforans komen onder de Inlandsche bevolking betrekkelijk veel voor.

Scabies wordt heel veel aangetroffen.

Lepra treft men in deze afdeeling gelukkig zeer weinig aan. Er zijn maar twee gevallen bekend.

Variolae en varioloiden kwamen in het afgeloopen