jaar 1909 betrekkelijk weinig voor; van de 23 pokkenlijders zijn slechts 2 overleden en de overigen allen genezen.

Ook varicellae hebben zich hier en daar sporadisch voorgedaan.

RESIDENTIE SOERAKARTA.

Over het algemeen was de gezondheidstoestand gedurende het verslagjaar vrij gunstig. Van choleragevallen en epidemieën geen sprake.

Zooals gewoonlijk waren het wederom koortsen en buikziekten, welke zich het meest voordeden.

Waterpokken en mazelen kwamen, de eerste vooral in de afdeelingen KI aten en S ragen, veel voor.

In eerstgenoemde afdeeling deden zich ook gevallen van gewijzigde pokken (variolois) voor.

In de afdeelingen Soerakarta en Sragen werden verscheidene gevallen van echte pokken geconstateerd.

Huidziekten werden veel gezien.

Oogziekten voornamelijk in de afdeeling Sragen.

De poliklinieken te Sragen, Bojolali en op de districtshoofdplaatsen Karanganjar en Gemolong der afdeeling Sragen werden steeds druk bezocht.

Beri-beri kwam niet voor.

Soerakarta. De regenval bedroeg dit jaar: 2666 mM. in 189 regendagen.

Voor het eerst sinds vele jaren bleef het Europeesche stadsgedeelte gedurende dit jaar bevrijd van bandjirs.

Bepaalde en- of epidemieën kwamen ook dit jaar niet voor.

In de maand Maart kwamen vooral in de kotta opvallend veel gevallen van pokken voor, ook één in het verzorgingsgesticht, waarom deze inrichting tijdelijk gesloten werd.

Door op uitgebreide schaal te vaccineeren en revaccineeren werd deze ziekte echter vrij spoedig tot staan gebracht en kwam er in de laatste maanden van het jaar zelfs geen enkel geval meer voor.