dat eerst eenigen tijd open bewaard is (verjaarde tamarinde), daardoor een zwarte kleur verkrijgt en dan als bollen of cilinders verkocht wordt. Deze assem kawak wordt, met water vermengd, gedronken. Uit Japan komen sierlijke kogels in den handel, die binnen een dunne schaal van witte was een massa bevatten, die in hoofdzaak uit assem kawak is bereid, volgens mededeeling van eene Japansche meretrix, die er eenige meebracht voor eene vriendin in 't hospitaal. In het boek van mevr. Kloppenburg wordt er aan toegeschreven: „het overvloedig en tijdig krijgen" der menstruatie.

De bladen van Coleus atropurpureus, bekend als daon i'er of daon mejena ook wel miana, overal te krijgen op Java, worden in afkooksels gebruikt, dikwijls vermengd met djenitri. Dit laatste wordt verkregen door fijnstampen van de kleinste galnoten van Quercus infectoria, liefst die met vele puistige uitwassen. Volgens Vorderman worden ook wel de galnoten van Tamarix gallica gebruikt.

De meeste voorschriften zijn echter samengesteld uit verschillende bestanddeelen, deels in verschen, gedeeltelijk in bereiden vorm en het vermoeden ligt voor de hand, dat aan geen enkel der samenstellende deelen afzonderlijk voldoende werking wordt toegeschreven. Uit de lange lijst noem ik nog de volgende, die tot de meest bekende behooren: papayapitten (carica papaya), eenige handenvol; sesamzaden en olie (sesamum indicum), op Java bekend als minjak widjèn;

de bast van poelosarie (alyxia stellata), liefst vermengd met bloestroe, de vrucht van een klimplant, naar ik meen, dezelfde, die de knollen levert, bekend als bidara oepas. (ipomoea mammosa);

de zeer bekende daon mangkok, (van nothopanax cochleatum), die men veel als sierheester aantreft en de niet minder algemeene kembang sepatoe (hibiscus rosa sinensis), waarvan de jonge bloemen en knoppen met azijn vermengd worden gebruikt;