! werden genoemd: hooge koorts, buitengewoon sterk ge¬

zwollen halsklieren, met pijn en witte vlekken in de keel, huidbloedingen aan den hals en ook buikklachten. De ziekte verliep gewoonlijk in 2 a 4 dagen doodelijk en kwam meest voor bij kinderen en oude menschen. We kunnen dus aannemen, dat het een zeer kwaadaardige diphtherieepidemie is geweest. Er stierven aan die ziekte in het geheel ± 46 menschen.

Poeroek Tjahoe. Totale regenval: 4017 m.M. in 239 dagen.

De algemeene gezondheidstoestand kan zeker als bevredigend beschouwd worden.

Malaria met gevolgen kwam overal veelvuldig voor, zoowel bij kinderen als bij volwassenen.

Lepra kwam niet ter observatie, moet echter volgens berichten en beschrijvingen wel degelijk bij de Dajakkers voorkomen; zij zonderen de lijders in het bosch van de gezonden af.

Beri-beri trad op bij eenige Chineezen (die na een grooten brand op den passer ter plaatse onder armoedige omstandigheden leefden), en bij 1 in preventieve hechtenis zittenden Dajakker; allen beterden bij verstrekking van katjang idjoe.

Veel kwamen ter behandeling groote ulcera, ten gevolge van framboesia tropica.

Van huidziekten staan op den voorgrond tinea imbricata (vooral onder de Dajakkers), tinea albigëna (Nieuwenhuis) en herpesvormen. De Dajakkers toonen in de behandeling der tinea imbricata groot geduld en vertoeven vaak maanden ter plaatse, om de ziekte kwijt te raken. Jodium en salicylzuur genieten een groot aanzien bij hen.

Veelvuldig komen kropgezwellen voor, die steeds goedaardig zijn en nooit bijverschijnselen (b.v. morbus Basedowii of Cretinismus) maken. Zij reageeren prompt

.