etc. wordt hier de diagnose malaria gesteld met organische afwijkingen.

Beri-beri kwam in verslagjaar veel voor. Zoowel bij Europeanen, Inlanders, Chineezen als Arabieren is deze ziekte geconstateerd, en trad de ziekte in verschillende hevigheid op. Katjang idjo wordt dan steeds voorgeschreven met geregelde wandelingen en liet nemen van zee-of warme baden. Genezing wordt dan steeds verkregen, doch niet zelden komt na eenige maanden recidief voor.

Dysenterie trad in verslagjaar hier en daar op, evenals gewone buikloop.

Onder eenige families komt hier lepra voor; deze lijders zonderen zich uit zichzelf af van de bewoonde streken.

Gedurende verslagjaar zijn ware pokken voorgekomen. Meestal waren het reeds gevaccineerden, die pokken kregen. Een dertigtal puisten ongeveer kwamen dan op, nadat de lijders 2-3 dagen koorts gehad hadden; doch die puisten waren reeds binnen de 2 weken opgedroogd. Twee sterfgevallen zijn voorgekomen bij kleine kinderen; deze stierven reeds in het begin der ziekte.

Oogziekte kwam in verslagjaar veel voor.

Vrouwenziekten komen hier heel veel voor.

Conjunctivitis blennorrhoica is eenige malen voorgekomen.

Een typisch geval van abscessus hepatis werd hier geconstateerd bij een Gorontalees; hij weigerde geopereerd te worden, en succombeerde aan uitputting.

Gevallen van rabies zijn te Gorontalo en in de omgeving geconstateerd. Van de ± 20 gebeten personen zijn slechts eenige naar het Instituut Pasteur te Weltevreden ter behandeling opgestuurd. Van deze overleed één te Batavia aan rabies. Van de niet opgestuurden zijn 6 personen aan rabies overleden.

De sterkte der bevolking bedroeg: Europeanen 151, Inlanders 77137, Chineezen 696 en Arabieren 406.