Er viel 1145 m.M. regen in 41 dagen. De meeste regen viel in de maand Juli.

De algemeene gezondheidstoestand der inwoners dezer plaats was bevredigend. De meest voorkomende ziekte onder de bevolking is malaria. Deze is op vele plaatsen inheemsch, doch, in vergelijking met vele kustplaatsen op Java, is de toestand te Donggala in dat opzicht gunstiger. Muskieten worden hier wel aangetroffen, doch toch niet in zoo groote mate, als op vele Javasche kustplaatsen.

Beri-beri komt hier, voornamelijk bij lieden met zittend werk, voor.

Huidziekten komen bij de bevolking algemeen voor, vooral herpes tonsurans, scabies en pityriasis versicolor, ontaardende in schubziekten; dit is een gevolg van onreinheid van lichaam, kleeding en woning; men baadt zich wel, d. w. z. men gaat zich in het verontreinigde Panimpoengswater onderdompelen, doch zeep wordt daarbij niet gebruikt.

Venerische ziekten, zooals urethritis blennorrhoïca en syphilis komen mede veelvuldig voor, doch de aan die ziekte lijdende personen laten zich gewoonlijk door hunne eigen doekoens behandelen; zeldzaam zullen ze daarvoor de hulp van een geneeskundige inroepen.

Besmettelijke ziekten, zooals pokken en cholera, hebben zich in verslagjaar te Donggala gelukkig niet voorgedaan.

Tondano. Tondano, de hoofdplaats der afdeeling, ligt in het midden van de Minahasa, aan de Noordzijde van het meer.

De gemiddelde temperatuur is 78° F; over het algemeen is deze plaats koud en vochtig.

De gezondheidstoestand was gunstig.

Het meest hebben zich koortsen in verschillende vormen voorgedaan, en wel tijdens het bebouwen der rijstvelden.

Rheumatiek komt niet zelden voor bij personen, wier huizen gebouwd zijn op vochtigen bodem.