gunstig, in aanmerking genomen het zeer groot aantal patienten, dat zich onder behandeling stelde, n.1. bijna driemaal zooveel als in het vorige jaar.

Epidemieën kwamen niet voor, wel enkele gevallen van varicellae, lichte gevallen van dysenterie en één geval van morbilli.

Malaria kwam dit jaar veel voor; de meeste gevallen verliepen gunstig; enkele hardnekkige of ernstige vormen, soms met doodelijken afloop, hebben zich voorgedaan, doch waren die infecties niet op Amboina zelf, doch op de omliggende, vooral zuidelijk gelegen eilanden geacquireerd. Van chinine wordt gretig gebruik gemaakt.

Beri-beri kwam bijna uitsluitend voor bij de dwangarbeiders en nog wel bij die, welke van elders geëvacueerd waren. Ze werden steeds met de eerste gelegenheid naar Java doorgezonden. Lijders, die niet voor opzending in aanmerking konden komen, of ernstige lijders, die nog lang op bootgelegenheid moesten wachten, werden voor zooveel de plaatsruimte dat toeliet, verpleegd in het hulpziekenzaaltje, gelegen in de nabijheid op een ongeveer 80 Meter hoogen heuvelrug. Deze verplaatsing heeft een beslist gunstigen invloed op het verdere verloop der ziekte gehad. Een enkel geval verliep zeer acuut en doodelijk. Voor geregelde katjang-idjoe-voeding werd zorg gedragen.

Lepra moet onder de bevolking veelvuldig voorkomen, doch stelden zich slechts 5 patienten onder behandeling.

Behalve de gerapporteerde gevallen van morbilli, varicellae en dysenterie kwamen er geen andere besmettelijke ziekten voor dan oogziekten, vooral trachoom, dat het meest aangetroffen werd bij de schoolkinderen. Begin November nam het aantal daarmede behandelde kinderen zoo snel toe, dat verslaggever er toe moest overgaan om die kinderen (ruim 30) het schoolbezoek tijdelijk te verbieden.

Onder geregelde behandeling is er toen spoedig aan die school-epidemie een einde gekomen; er kwamen geen nieuwe