gedeelte der afgekeurden duidelijke beri-beri-ver^ schijnselen vertoonde. Ook de algemeen physieke toestand der nieuw-aangekomenen was veel slechter dan vorige jaren. Dit jaar was voor Zuid China een jaar van misoogst en dientengevolge van groote schaarschte der voedingsmiddelen.

Tengevolge van de vrij plotselinge invasie van zoo'n groot aantal immigranten wist een groot gedeelte der afgekeurden toch nog clandestien in mijnen te komen, waar ze overeenkomstig de Chineesche adat een onderkomen vonden bij hunne familieleden.

De vele wegens beri-beri in den loop van dat boekjaar naar China teruggezondenen, behoorden dan ook voor het allergrootste gedeelte tot de nieuw-aangekomenen

Het komt mij voor, dat het verband tusschen immigratie en ben-ben gedurende dat jaar zonder eenig verder commentaar duidelijk is.

Ten einde de invasie van dergelijke niet-valide elementen voor den vervolge te voorkomen, werd yan toen af elke sinkeh te Hongkong of Singapore geneeskundig onderzocht en bovendien nogmaals bij aankomst te Tandjong-Pandan Behalve deze keuringsmaatregelen werd bovendien de import van Siam- en Rangoon-rijst als voedingsmiddel in de mijn verboden en dateert van dat jaar het verplicht gebruik van niet-afgewerkte Javarijst in de noempangs.

In den beginne gaf deze maatregel wel degelijk aanleiding tot moeilijkheden. Clandestien trachtte men toch de op het oog zooveel mooiere Siam-rijst in de mijnen te importeeren.

oor scherpe contröle en consequente toepassing der hierop

bestaande strafbepalingen was binnen betrekkelijk korten

tijd het verzet tegen de niet afgewerkte rijst gebroken, en

is thans van eenigen weerstand in die richting niets meer te bespeuren.

Resumeerende kom ik op de eerste plaats tot de con-