Vooral in de salvarsantherapie der syphilis heeft de Wassermannsche reactie een buitengewoon groote beteekenis, daar juist bij deze wijze van behandeling de klinische verschijnselen der ziekte zoo spoedig tot verdwijnen worden gebracht. De van tijd tot tijd herhaalde reactie is in staat den behandelenden geneesheer te waarschuwen, wanneer een recidief dreigt op te treden en wijst hem het oogenblik aan, waarop, ook zonder bestaand klinisch recidief, opnieuw moet worden ingegrepen.

Behalve voor de diagnostiek en de therapie der syphilis, heeft de Wassermannsche reactie reeds veel nut gesticht door omtrent verschillende vragen op het gebied dezer ziekte eenig meer licht te verspreiden. Zoo is het een bekend feit, dat mannen met positieve Wassermannsche reactie huwen kunnen, zonder hun vrouw te besmetten, en dat uit zoodanige huwelijken gezonde kinderen geboren kunnen worden. Men heeft dit verschijnsel willen gebruiken om de waarde van de Wassermannsche reactie te bestrijden, maar men vergat daarbij, zooals terecht door Citron ') wordt opgemerkt, dat het bestaan van actieve syphilis nog niets bewijst voor den graad van hare besmettelijkheid. Het is immers een reeds lang bekend feit, dat tertiaire syphilis weinig besmettelijk is. Maar bovendien is moeielijk op het gezicht uit te maken, dat de vrouw en de kinderen van zoodanige~ syphilitici werkelijk gezond zijn. Citron heeft zich tot regel gesteld zulke vrouwen en kinderen op de Wassermannsche reactie te onderzoeken en in een belangrijk percentgehalte deze schijnbaar gezonde personen werkelijk besmet gevonden.

Ook op de vraag naar het al of niet voorkomen van heriditaire syphilis in bepaalde gevallen kan de Wassermannsche reactie een antwoord geven. Linser 2) vond in

') Citron. Die Bedeutung der Wasserinannschen Reaktion etc. *) Linser. Referaat Münchener medic. Wochenschr. 1909, No. 13.