meer of minder met leucocyten gevuld. Voorts vindt men om de parasieten, wanneer zij in het bindweefsel liggen, betrekkelijk weinig leucocyten verzameld. Zij schijnen dus niet lang genoeg op één plaats te liggen om aan deze elementen gelegenheid te geven zich er in een dichte groep om heen te leggen. Anders is dit het geval bij de "P'aies d été" waar juist de tijdelijke rust der wormpjes tot de vorming der uit leucocyten opgebouwde korreltjes aanleiding geeft.

De parasitaire worm is in de doorsneden vrij nauwkeurig te bestudeeren; de anatomische onderdeelen en de histologische bouw der organen komen in de coupes meest uitmuntend uit. Toch is het mij niet gelukt de parasiet zoo te reconstrueeren, dat een determineering mogelijk werd. Zij is bijzonder lang, zooals uit de gegeven afbeelding blijkt. De worm kronkelt zich daar dicht om den haarzak, van boven naar beneden en omgekeerd. Een deel van de parasiet, dat niet in teekening is gebracht, lag nog gekronkeld in het re te Malpighi. Haar lengte moet dus eenige malen de diepte van een haarzak overtreffen. Voorts blijkt uit de teekening en A en B, dat het afgebeelde exemplaar een vrouwelijk is. Ik trof in de doorsneden ook een mannelijke parasiet aan, waaraan een spicula zeer goed was te herkennen. Het kon niet met zekerheid worden vastgesteld, of er twee dan wel één mannelijk exemplaar aanwezig was. Beide parasieten in de huid verkeeren in volwassen staat.

Ti achten wij thans de boven beschreven gegevens in verband met elkander te brengen en daaruit den gang van het ziekte-proces samen te stellen. Volgens Jeronimus zou de huidziekte, die zich uitsluitend of bij voorkeur aan het praeputium van den stier voordoet, met zeer hevigen j e u k gepaard gaan. Wij hebben parasieten gevonden, die in het

')• Zie mijn daarop betrekking hebbende publicatie.