den is opgewekt, dat liet verschil in kopjes niet wijst op een andere soort, maar eenvoudig op een anderen leeftijd; de kleine kopjes zouden afkomstig zijn van de jongere exemplaren. Tot zijn leedwezen heeft spreker geen andere ratten kunnen krijgen, ondanks het uitloven van eene premie. Hij heeft deze kopjes gedemonstreerd naar aanleiding van het in de vorige vergadering door den heer de Vogel medegedeelde over de herkenningsteekens aan de koppen van mus decumanus en mus rattus.

De voorzitter zegt spreker dank voor zijn belangrijke demonstraties, en geeft het woord aan den heer Koolemans Beijnen, die door foto's een eclatant succes laat zien van pulv. gland. thyreoid. bij een klein kindje van 8 maanden, dat niet gemotiveerde heftige schreeuwbuien had en daarna benauwd was. Het kind vertoonde het uiterlijk van myxoedeem. De therapie (3 X daags 10 mgr. pulv. gland. thyreoid. Merck) maakte van een bijna idioot een volkomen opgewekt kindje; na een maand het schildklierpraeparaat te hebben gebruikt was het kind 6. cM. gegroeid.

Gewone vergadering op 21 December 1911, des avonds ten 9 ure in de leeraarskamer der S. t. o. v. i. a.

De heer Wilkens krijgt het woord tot het houden eener demonstratie.

Een jonge man, 29 jaar oud, klerk bij de S. S. te Soerabaia, begon 2 jaar geleden slecht te zien met de temporale gezichtshelft van het linker oog; hij klaagde over een strak gevoel in het hoofd en uitstralende pijn in de linker bovenkaak. Een jaar geleden begon hetzelfde rechts. Het objectieve onderzoek levert het volgende: Visus op het linker oog '/I0, op hetrechter oog >/6; emmetropie, oogspieren zonder afwijkingen; er bestaat een bitemporale hemianopsie, zoowel voor beweging als voor kleuren [bepaald met den campimeter van de Wecker]; er bestaat geen stuwingspapil en geen papilla alba. Deze verschijnselen wijzen op een aandoening van het chiasma.