gen te bestaan, waartusschen het colon sterk is uitgerekt, en zelfs op vele plaatsen perkamentaclitig geworden, door gemis aan contractiele massa en substitutie daarvan door bindweefsel.

Bij het S. Romanum zijn eenige plooien, die waarschijnlijk door klepvorming hebben bijgedragen tot stagnatie van den darminhoud.

Het praeparaat is afgestaan aan de S.t.o.v.i.a.

Naar aanleiding dezer demonstratie worden door de h.h. de Haan en Knoch een paar opmerkingen gemaakt, waarbij de voorzitter den heer v.d. Vrijhoef tegelijk hulde brengt voor de door hem verrichte totale laryngectomie bij den patiënt van den heer Wilkens.

Vervolgens deelt de heer ten Brink mede, in een hardnekkig geval van gonorrhoische epidydimitis veel succes gezien te hebben van injecties met een autogonococcenvaccin, door den heer Nijland aan het Instituut Pasteur bereid.

De heer de Haan deelt mede, dat collega Angenent bezig is, een polyvalent gonococcen-vaccin te bereiden in liet Geneeskundig Laboratorium.

Aan de discussie over doseering en over de voor- en nadeelen van polyvalent en auto-vaccin wordt deel genomen door de h h. ten Brink, Angenent en Nijland.

De heer Nyland deelt mede, in een geval van hardnekkige furunculose aanvankelijk succes te hebben verkregen met een auto-staphylococcenvaccin.

De heer Wilkens vertelt indertijd te Amsterdam schitterend succes te hebben gezien na injectie met auto-staphylococcenvaccin bij een blepharitis met hordeola, die tot dusver aan iedere therapie weerstand geboden had.

Gewone vergadering op 12 Maart 1912 des avonds ten 9 ure in de leeraarskamer der S. t. o. v. i. a.

De heer Knoch demonstreert een Inlander, die van zijn jeugd af aan twee gezwellen in de perineo-scrotaalstreek