het geval. Het ulcus was aan de linker vulvairlip door eene flinke episiotomie veroorzaakt. Reeds den derden dag zou de koorts, van een intermitteerend karakter, zijn opgetreden ; den tienden dag van het kraambed kwam patiente in behandeling. Er kon geen enkele afwijking van het genitaalapparaat worden geconstateerd dan een vuil etterig beslag van de verrichte episiotomie aan de linker vulvairlip. De temperatuur, aanvankelijk nog intermitteerend, werd later meer remitteerend, nu en dan door eene- intermissie onderbroken.

Den 14en dag post partum kon een lichte infiltratie van het geheele parametrium worden gevoeld; de uterus was verslapt, daardoor niet goed te omschrijven. Het ulcus zuiverde zich langzamerhand en was 29en Nov. weer volkomen rein.

Zooals in de meeste gevallen van parametrits, werd ook hier het infiltraat volkomen geresorbeerd. ')

Curve X geeft eene uitzondering op dezen regel. Eene contactinfectie, door eene inl. vroedvrouw teweeg gebracht, gaf eene parametritis, welke eindigde met multiple abscessen.

Eerst 7 weken na hare bevalling, welke den 10en Aug. 1910 plaats had, in behandeling gekomen, kon de porfe d' entrée van de toen reeds purulente parametritis niet ontdekt worden. De temperatuur was typisch intermitteerend, er bestond overvloedige transpiratie, slapeloosheid, anorexie, zwakte (etterkoorts). De onderbuik vertoonde verschillende zwellingen, die bij bimanueel onderzoek zich in het sterk gezwollen parametrium bevonden; te dier plaatse glinsterden de etterhaarden door de huid heen.

Den 17en October werden zij geincideerd. Patiente genas spoedig volkomen.

Hoe verschillend de temperatuur zich kan verhouden bij de septische endometritis bewijzen de curven XI en XII. Beiden, inl. vrouwen, den 8en resp. 10eu dag na den partus

x) Zoo zag ik eens een parametritiscli infiltraat dat tot even onder den navel reikte, waarbij volkomen restitutio ad integrum optrad.