vertoeven. Door het wegruimen van liare voorraadschuren, fig. 23, 24 en 25, zijn zij bovendien verplicht buitenshuis voedsel te zoeken; gewoon zich binnenshuis veilig te verschuilen tegen de aanvallen van hare tallooze vijanden, kan worden verwacht dat ze, zich meer buitenshuis moetende ophouden, gemakkelijker aan die vijanden ten prooi zullen vallen en daardoor in grooter getale vernietigd zullen worden. 2e. De vernieling van hare nesten verhindert hen de jongen in veiligheid groot te brengen.

Zonder de ratten zelf te vangen, worden dus door deze opruiming alleen, de levenskansen voor de huisrat veel ongunstiger gemaakt. Eene aanmerkelijke verkleining van haar aantal is daarvan te verwachten. Doch er is meer.

De rattenesten zijn volgens verschillende schrijvers geliefde schuilplaatsen voor rattevlooien, die er hare eieren leggen, welke zich daar ontwikkelen tot larven en volwassen insecten. De vlooien, welke in het nest zijn achtergebleven na de pestbacillen uit het bloed van een geïnfecteerde rat te hebben opgenomen, wachten daar een andere prooi af. Ontbreekt de rat, dan wordt de dicht in de nabijheid vertoevende inensch aangevallen en geïnfecteerd. Door de huizen van rattenesten te zuiveren, vermindert dus het directe contact tusschen mensch en rattevloo.

Naast de opruiming der rattenesten moet getracht worden de ratten te verhinderen nieuwe nesten te maken en voorraadschuren aan te leggen. De taak der huisinspectie moet zijn, ook daarin te voorzien. Op verschillende wijzen is getracht, daartoe te geraken. Men is begonnen met eene methodische observatie, welke bamboe's door de ratten voor hare nesten worden verkozen. Doelmatig gestelde vragen, in een staat van het op de volgende bladzijde voorkomende model verzameld, moeten door de mantri's nauwkeurig worden beantwoord. Daardoor is tot dusverre vastgesteld als kleinste doorsnede der bamboe's waarin nog ratteneslen werden