De strijd tegen het ankylostonnim is heden ten dage actueel geworden. Dank zij het krachtige initiatief van het Rockefeller-Instituut belooft hij ook in de tropen en subtropen groote dimensies te zullen aannemen.

Zij het ook dat een werkelijk verdwijnen der ziekte slechts te verwachten is van een diep in het volk ingrijpende, de levenswijze van den worm aangrijpende prophylaxis, zoo blijft ons heden en zeker ook nog gedurende tientallen van jaren de wormkuur over als een onontbeerlijk en krachtig, wapen in den strijd.

Daarmede is niet gezegd dat men thans moet beginnen met geheele volkstammen onder het thymol te zetten. Dit zoude een even groote opgave zijn als de doorvoering van een algemeene prophylaxis, en hiervoor is onze tijd nog niet rijp.

Maar zooals ik vroeger reeds onder het citeeren van het standpunt van P. Manson gezegd heb: afzonderlijke bevolkingsgroepen, zooals plantage- en tinmijn-arbeiders en bergwerkers, bij wie de worm gunstige levensvoorwaarden vindt om zich rijkelijk op te hoopen, vormen het domein voor de kuur; en in haar heeft men het eenige middel om de altijd weer opnieuw optredende infectie te beteugelen, en de gezondheid der lieden te verbeteren.

Dit zijn twee in den grond zeer verschillende indicatie's, die men streng van elkaar moet scheiden: ginds het geheele volk, tegenover welks infectie we nog gedwongen zijn de handen in den schoot te leggen, en tot welks bevrijding daarvan heden slechts hoogstens voorloopige proeven genomen kunnen worden; hier de arbeidersComplexen wier gezondheid door het nalaten van de bestrijding van de wormziekte geschaad wordt.

Aan den voortreffelijken gezondheidstoestand van Deli, van oud-Deli ten minste, heeft de wormkuur een groot aandeel.

Het zal verder ook een dankbare taak blijven, aan de verbetering van de wormkuur, die zeker nog voor verbetering vatbaar is, verder te werken. De uitslag van de kuur