. matoxyline. Het uitpluizen geschiedt gewoonlijk in een der kleurende vloeistoffen.

De bezwaren, die aan deze methoden kleven, zijn niet kleiner dan die van de maceratie-methoden. Bij het uitpluizen moeten tal van spermatozoën worden gescheurd, omdat ze uit den aard der zaak zeer dikwijls dwars over twee vezels heen liggen. Bovendien heeft men het nadeel, öf dat de spermatozoën (vooral de staarten) slecht worden gekleurd (zooals bij de methode van Corin en Stockis en de Dominicis), öf dat de draden van het goed mede kleuren, wat het zoeken zeer bemoeilijkt. Vooral is dit het geval met de methode van Ellermann, waarbij ik zelf bij zeer spermatozoënrijk materiaal geen enkel vormelement kon onderscheiden.

Eindelijk is, waar men slechts enkele draden tegelijk onderzoekt, het onderzoek bij weinig talrijke vormelementen zeer langdurig.

Weinig ingang heeft een derde wijze gevonden, waarop men den invloed van de onderlaag trachtte te elimineeren. Vogel ') maakte gebruik van het feit, dat de spermatozoën zéér resistent zijn tegenover verschillende schadelijke invloeden.

Hij weekte het goed op, schaafde de vlek met een mes af, bracht dit schaafsel 2 minuten samen met een druppel H2S04 conc. en voegde dan 1—2 druppels tinct. iodii toe: de spermatozoën worden dan bruin gekleurd. Deze reactie blijft een paar dagen zichtbaar. Dit voorbeeld werd later gevolgd door Grigorjew 2), die den inwerkingsduur van het zwavelzuur verlengde tot 18—72 uur en ook stukjes van 't goed in zijn geheele dikte bewerkte. De overgebleven flarden werden onder 't microscoop bekeken bij een ver-

') Vierteljahrschrift f. ger. Med. 1882 Bd. 36 pag. 162. s) id. 1902 Bd. 24.