blauw blauw, door fuchsine rood, door de gecombineerde methode blauw gekleurd.

Bij niet te oude vlekken kan men de kleuring toepassen, hetzij onmiddellijk, hetzij na 1/2—1 uur weeken in gedestilleerd water. Zijn de vlekken echter ouder, dan is het noodig, ze eerst op te weeken in 20—30°/'0 NH3-oplossing gedurende eenige uren (tot 24 toe).

Deze methode geeft—hiervan kon ik mij zelf overtuigen— zeer goede resultaten. In vlekken, die 3-4 weken oud waren, werden zonder moeite tal van ongeschonden spermatozoën aangetoond. De differentiatie was voor het onderzoek ruim voldoende. Karakteristiek is het uiterlijk van den spermakop, met zijn weinig gekleurd voorste en zijn sterker gekleurd achterste gedeelte: zelfs was in enkele een ongekleurd centraallichaampje te zien. Ook de staart was volkomen scherp.

Het zij mij vergund, hierbij eenige technische opmerkingen te maken, die van belang zijn voor het gelukken van het onderzoek,

1. De kleuring. Deze kan reeds na '/?—1 minuut voldoende zijn, somtijds echter werden de praeparaten mooier door langer kleuren. Men behoeft daarbij niet bang te zijn voor overkleuring van de onderlaag: eventueel opgenomen kleurstof verdwijnt bij de afwassching met zoutzuurweer zeer spoedig. Op wit goed verdient natuurlijk de gecombineerde methode, die de sierlijkste beelden geeft, de voorkeur.

2. Hoofdzaak voor het gelukken van het onderzoek is de graad van doorschijnendheid, die bereikt wordt. Hiervoor moet men de praeparaten goed watervrij maken en daarna geruimen tijd aan de inwerking van de xylol blootstellen. Een half uur bleek daarvoor voldoende te zijn.

Tot nu toe is alleen sprake geweest van ongekleurd goed. In de meeste gevallen echter hebben wij te maken met gekleurde kleedingstukken, en de vraag dient dus on-