Nu langzamerhand bij alle personen, die in dienst vaccine kunnen aanvragen, bekend is geworden, dat de Koepokinrichting in capaciteit zoodanig is toegenomen, dat zelfs aan buitensporig groote vragen voldaan kan worden, begint het regel te worden, dat ons slechts groote hoeveelheden vaccine worden gevraagd. Voor Java en Madoera is tegenwoordig de minste hoeveelheid, die in dienst gevraagd wordt, eene quantiteit voor 500 personen, en zijn verzoeken om toezending van entstof voor 1000 tot 5000 personen regel, terwijl zelfs aanvragen voor 10000 personen niet tot de uitzonderingen behooren. Dikwijls is de vraag bij ons gerezen, hoe of het mogelijk is, dat al deze entstof op een goede manier wordt gebruikt, maar, waar wij in staat waren het gevraagde te verstrekken, daar achtten wij ons niet gerechtigd de aanvragen tot bescheidener schaal terug te brengen. We hebben wij de byzonder groote aanvragen, die onmogelijk in één dag verbruikt konden worden, over verschillendel dagelijksche zendingen verdeeld, maar steeds zóó, dat toch in totaal de gevraagde hoeveelheid werd verzonden.

In het laatst van het jaar werd eene wijziging gebracht in de vulling en sluiting van de buisjes met glycerinevaccine. Vroeger moest ieder buisje afzonderlijk door aspiratie met een daarvoor ingericht apparaat worden gevuld, en daarna aan beide zijden worden gesloten. Dit laatste geschiedde op een hoogst eenvoudige wijze met een propje, bestaande uit een mengsel van was en vaseline. De einden der gevulde buisjes werden daartoe in dit mengsel gestoken en onder een draaiende beweging weder uit deze massa uitgetrokken waarbij een propje in de uiteinden der buisjes achterbleef,' en deze geheel afsloot.

Bij de nieuwe wijze van vulling, die in principe overeenkomt met de methode van Belin, beschreven in de „Revue „Internationale de la vaccine" Deel I pag. 345, kunnen tegelijkertijd 2000 a 3000 buisjes worden gevuld. Hierbij wordt tevens het voordeel verkregen, dat de buisjes aan