XI. Onbekend man, overleden na overrijden. Linker long geheel met thoraxwand vergroeid door moeilijk loste pellen bindweefselstrengen. Bloemkoolachtige verhevenheden op de valv. mitralis. Schrompelnier.

XII. Metjo. Inlander. Middelbare leeftijd. Opgenomen 27/6-'l2. Koortstype continu, hoogste temp. 40.3° C. Sterft 5 Juli. Duur dus 8 dagen. Sectie: roode hepatisatie van de linker onderkwab, die met fibrinebeslag is bedekt.

XIII. Amoen. Inlander. Middelb. leeftijd. Opgenomen 2/7-'12. Heeft zich pas ziek gemeld. Febris continua. Sterft 4 Juli. Duur 3 dagen.

Sectie: rechter onderkwab rood gehepatiseerd, bedekt met fibrine. In beide bovenkwabben oude tuberculeuze haarden, door de geheele longen verspreid jonge tuberkeltjes, enkele met beginnende verkazing.

XIV. Soepo. Inlander. Middelb. leeftijd. Opgenomen l/7-'12. Koortstype sterk remitteerend, schommelt tusschen 37 en 39.9°C. Bij inkomst pneumonie van de rechter onderkwab, 5/7 ook van de linker. Sterft 14 Juli. Duur dus rechts 13 dagen, links 9 dagen.

Sectie: rechter onder- en middelkwab grijs gehepatiseerd, linker onderkwab verkeert in het stadium van roode hepatisatie. Beiderzijds pleuritis fibrinosa, die aanleiding heeft gegeven tot verklevingen van de pleurabladen.

XV. Mardjo. Inlander. ± 18 jaar. Opgenomen 16/7-M2. Koortstype remitteerend; hoogste temp. 40.5.°C. Bijopnamepneumonie van de rechter onderkwab, op 24/7 ook links. Sterft 26 Juli. Duur 10 dagen.

Sectie: roode hepatisatie van rechter onderkwab en van het onderdeel van de bovenkwab. Links: naast deelen, gelijkend op slappe roode hepatisatie vindt men in de onderkwab nog luchthoudende plekken. Pleura fibrineus beslagen.

XVI. Tjonek. Inlander. Middelb. leeftijd. Opgenomen 7/10-'12. Is reeds 6 dagen ziek. Koortstype continu, hoogste temp. 40.6° C. Sterft 10 October, duur dus 3 + 6 dagen.

Sectie: Beiderzijds roode hepatisatie van de onderkwab en het onderste deel van de bovenkwab; het overige deel van de bovenkwabben is hyperaemisch. Alleen de rechter middenkwab is vrij.

Rechter long met thoraxwand verkleefd door fibrine, de pleuraholte bevat hier 150 c.c. vocht. Linker long met thoraxwand verkleefd, echter geen vocht.