XVII. Pah Riri. Inlander. Middelb. leeftijd. Maakte midden Augustus een pneumonie van de rechter long door, die na 9 dagen met crisis eindigde. Van 4/12—9/12-'12 had hij onregelmatige koorts, tot 38.6° C, met expiratoire dyspnoe. Pijnlijkheid in de leverstreek en langs den rechter ribbenboog.

Urine bevat geen eiwit, geen galkleurstoffen. Lichte icterus.

Na 15 Dec. weer temperatuurstijging, onregelmatig tot 39.3° C. Rechter been wat oedemateus. Hart wat naar rechts vergroot, harttonen zuiver. Verder geen afwijkingen.

Patiënt sterft 18 Dec.

Sectie: met moeite op te heffen adhaesies tusschen rechter long en thoraxwand, het sterkst aan de bovenkwab. Rechter long weinig luchthoudend, geen teekenen van tuberculose.

Milt: typische infectiemilt (230 Gr.)

Tusschen de spieren tusschen hyoid en thyreoid een knikkergroot absces. In de pus worden Gram-vaste diplococcen gevonden.

Verder geen afwijkingen.

Enting van muisjes met etter van het absces en met de milt hadden geen gevolg.

XVIII. Krisino. Inlander. Middelb. leeftijd. Opgenomen 9 Febr. -'13. Geeft op, ziek te zijn geworden 7 Feb.- 13. Temp. verloop intermitteerend tot 39°C. Sterft 11 Febr. Duur 2+2 dagen.

Sectie: Rechter long, grijze hepatisatie van de onderhelft van de bovenkwab.

Linker long, grijze hepatisatie van de onderkwab.

Boven de rechter bovenkwab pleuritis sicca. Linker long door fibrinemembranen met den thorax verbonden; in de pleuraholte bevindt zich 600 c c. vocht.

XIX. Trimodjojo. Inlander. Middelb. leeft.

Opgenomen 9 Dec. '12. Vertoont zoo nu en dan lichte temperatuurstijging, echter niet hooger dan 38.2°C. Over beide longen vochtige ronchi met verlengd exspirium. Linker bovenkwab licht gedempt. Sterft 29 Febr. '13. Duur van observatie: 75 dagen.

Sectie: Beide longen innig met den thoraxwand vergroeid, moeilijk los te pellen. Beide longtoppen bevatten grootblazig emphyseem. De overige deelen van de longen bevatten weinig lucht. Het weefsel is verdicht, niet door vingerdruk verscheurbaar.

Microscopisch vindt men eene interstieele bindweefselwoe-