wanden van gips en latwerk enz. wordt verboden. Dit was ongeveer 't maximum, waartoe de Chineesche huiseigenaars toen te bewegen waren. Maar al dadelijk bleek, dat deze regelen onvoldoende waren, daar eenige pestgevallen voorkwamen in nieuwe huizen, geheel gebouwd in overeenstemming met de voorschriften. Daar werden doode ratten, ongetwijfeld de oorzaak van de pest, gevonden in de holle plafonds ouder de eerste verdieping. Na deze ervaringen en die, opgedaan bij de lange praktijk van het rattenvrij-maken van de huizen, is 't voor een ieder duidelijk, dat dergelijke plafonds een groot gevaar zijn, terwijl tevens is gebleken, dat ze zonder veel bezwaren kunnen worden gemist. Een nadere wijziging van de Chinese Building Rules wordt dan ook in zicht gesteld en zal waarschijnlijk op weinig moeilijkheden stuiten.

't Hoeft geen nadere vermelding, dat bij deze permanently rat-proofed houses tevens gezorgd wordt voor de verstrekking van de rattenvrije vuilnisbakken.

Dat het woningtoezicht zich ook met de huizen der vreemdelingen bemoeit, behoeft geen betoog. Ook daar word* af en toe heel wat ongerechtigds in dit ppzicht gevonden. Zoo b.v. bleek bij de inspectie's, dat veel rasters en roosters onder de benedenverdiepingen gebroken waren of los, zoodat ratten vrijen toegang hadden tot de ruimte onder de vloeren en vandaar in keukens enz. Sterk wordt dan ook aangeraden de vloeren onder keuken, dispens enz. van cement of beton te vervaardigen. Muren en wanden van kamers moeten soliede zijn tot minstens een voet boven liet niveau van de vloer, waarop ze staan, daar ratten meestal op deze hoogte zich door weten te knagen. De tegenwoordig meer en meer in zwang komende manier om huizen geheel of grootendeels van gewapend beton op te trekken, is ten opzichte van de rattenbestrijding als een gunstig iets te beschouwen.

Behalve door deze maatregelen, die den ratten 't leven moeielijk maken, wordt ook de bestrijding door hun na-