tuurl ij ken vijand de katten zooveel mogelijk bevorderd. Ieder wordt aangeraden katten te houden, terwijl jonge katjes naar het Healtli-Office kunnen worden gezonden, waar dan zorg wordt gedragen, dat ze ergens nuttig werkzaam zullen kunnen zijn.

Ook van rattenvergiftiging wordt een ruim gebruik gemaakt, vooral als 't geldt in haarden zoo snel mogelijk de rattenbevolking te dunnen, 't Vorig jaar zijn ongeveer 6 millioen stukjes vergiftigd voedsel neergelegd. Dit vergif wordt bereid in het bureau van den gezondheidsdienst en bestaat uit een pasta, bevattend 2°/0 gele phosforus in een vehiculum van stroop en meel en gearomatiseerd met wat ol. anisi. Deze pasta wordt gesmeerd op brood en met meel gepoederd. Nadat men er toe is overgegaan ze op de manier van onze sublimaatpastilles hel blauw te kleuren, zijn gevallen van toevallige vergiftiging bij kinderen niet voorgekomen, terwijl katten en honden er uit zich zelf al niet van aten.

In the Municipal Qazette werden ook tal van nuttige wenken gegeven om met 't vangen van ratten 't meeste succes te hebben. Ik wil deze practische raadgevingen hier niet in bijzonderheden meedeelen, maar alleen vermelden 't resultaat: in de 9874 in omloop gebrachte rattenvallen werden in 1912 gevangen 154.005 ratten, terwijl 14988 ratten dood gevonden waren. Deze laatsten werden in 't laboratorium op pest onderzocht en bij 95 viel dat onderzoek positief uit. (Gedurende de drie hieraan voorafgaande jaren waren de cijfers: 187, 249 en 138). De gevonden ratten behoorden voor 70% tot het type Mus rattus, de rest was Mus decumanus; de vlooien werden geïdentificeerd als „Pulex cheopis" en „Ceratophyllus fasciatus", waarvan de eerste voor den overgang van de pest van rat op mensch in aanmerking komt. Nauwkeurige opgaven hieromtrent zijn in de verslagen van den gemeentelijken gezondheidsdienst niet te vinden. In 't algemeen trouwens bemoeit men zich minder