De algemeene regeling van het congres (7500 geneeskundigen namen er aan deel) was in goede handen bij Dr. W. P. Herringham. Ook de leiding van de zeer goed bezochte tropische sectie (Sir David Bruce president, Dr. A. Bagshawe secretaris) verdient veel lof. Over één punt zij slechts een opmerking veroorloofd; tot de tropische hygiene behoort van het tegenwoordig standpunt van onze kennis, in de eerste plaats de leer van de bestrijding van besmettelijke ziekten in de tropen; haar wetenschappelijke basis wordt dus voor een belangrijk deel gevormd door de mikrobiologie, terwijl ook de leer der immuniteit zoowel voor de herkenning als voor de bestrijding der tropische ziekten van zeer groote beteekenis is. Van dit standpunt is het wenschelijk, dat bij liet volgende congres tenminste ééne vereenigde zitting van de tropische sectie met de sectie voor bacteriologie en immuniteit worde voorbereid. Een betreffend voorstel zal door steller dezes aan het secretariaat van de permanente commissie voor de internationale congressen (die bij monde van haar voorzitter Prof. Waldeyer en haar secretaris-generaal Prof. Burger te Londen de eerste mededeelingen deed over haar programma) worden ingediend.

Ten slotte acht steller dezes het zijn plicht er op te wijzen, dat slechts twee Nederlanders de tropische sectie bezochten en aan de werkzaamheden deelnamen. Dit moet te meer worden betreurd, daar in de tropische sectie, behalve de resultaten van individueele onderzoekingen, de n a t ionale praestaties in de tropische wereldstreken worden besproken en vergeleken. Bij zulke internationale samenkomsten behoort ook van Nederlandsch-Indische zijde te worden getuigd zoowel van ons streven, als van de moeilijkheden, die in onze Koloniën zijn te overwinnen. Onze geneeskundige dienst is onder dezelfde leuze georganiseerd, die Sir Ronald Ross in zijn referaat over sanitaire organisatie uitsprak: als een hygienische dienst, waarvan de