zoowel proefdier als contröledier binnen 24 uur te gronde.

Uit liet peritoneaal exsudaat laten zich de vibrionen in reinkultuur kweeken.

Behalve de proef van Pfeiffer en de agglutinatie zijn er nog andere biologische methoden, die ons ten dienste staan om uit te maken, of een gegeven organisme tot een bepaalde soort behoort. Ik bedoel de zgn. kruisagglutinatie en de komplementbindingsproef.

Een konijn, dat met stam Boh Isah intraveneus werd ingespoten, leverde een serum met een agglutineerenden titer van 1/6000.

Tegenover choleravibrionen was dit serum, dat St. Boh Isah in de verdunning 1 /5000 binnen het kwartier tot agglutinatie bracht, geheel onwerkzaam.

Ook hierbij dus reden, de St. Boh Isah van de echte choleravibrionen te scheiden.

Ook in de komplementbindingsproef gedroeg zich „Boh Isah" niet als een choleravibrio. De stam werd tegelijk met verschillende andere vibrionen, w.o. echte choleravibrionen, watervibrionen en cholera-achtige vibrionen onderzocht.

Als antisera dienden: a. een antiserum tegen een choleravibrio met een agglutina.tietiter van 1/10.000, b. een serum tegen St. Boh Isah met een agglutineerenden titer van 1/6000, c. een serum tegen een watervibrio uit de Tjiliwong met een soortgelijken titer van 1/7000. De sera waren geleverd door konijnen.

Het antigeen werd bereid, door één lus 24 uur oude agarkultuur te suspendeeren in 2 c.c.m. 0.9% NaCl, en deze suspensie gedurende één uur bij 60° C te verhitten. de Besche en Cohn ') hebben aangetoond, dat op deze

') de Besche und Cohn. Untersuchungen über die Differenzierung von Cholera und Cholera-ahnliche Vibrionen mittels der Komplementbindung. Zeitschr. f. Hyg. Bd. 62. 1909. H. 2.