De reactie van Hermann en Perutz en de diagnostiek der Syphilis op Java,

dook

P. C. F LU.

Het groot praktiscli nut der reactie van Wassermann voor de diagnostiek der syphiiis maakt het streven verklaarbaar, deze reaktie zóó te vereenvoudigen, dat hare uitvoering ook binnen het bereik komt van kleine laboratoria en van practische artsen.

Van dit ideaal is men nog ver verwijderd en er bestaat weinig hoop, dat in de eerste tijden zijn verwezenlijking mogelijk zal blijken; tot nu toe hebben toch alle pogingen ter vereenvoudiging der oorspronkelijke Wassermann'scIic reactie min of meer échec geleden, daar men bij hunne toepassing resultaten had, die veel minder betrouwbaar bleken, dan die welke men bij het volgen der origineele methode verkreeg; ja, de ervaringen der laatste jaren maken het hoe langer hoe onwaarschijnlijker, dat de Wassermann'scIic reactie ooit van uit de grootere laboratoria naar de spreekkamer van den medicus practicus haar intrede zal doen.

De origineele methode is, sedert Wassermann haar beschreef, veel verbeterd. Men heeft deze verbetering gevonden, deels in de bereiding van meer stabiele extrakten, maar vooral ook in de nauwkeurige titreering van de verschillende voor de reactie noodige stoffen, met name van het complement.

Door dit alles is de uitvoering veel meer gecompliceerd geworden dan ze vroeger was en geeft ze alleen dan goede en betrouwbare resultaten, als ze verricht wordt in groote laboratoria, waar een groot aantal sera tegelijk wordt onderzocht, en door een onderzoeker, die een beetje breederen