kijk heeft op de serologie dan volstrekt noodig is voor een goed begrip van liet wezen der WASSERMANN'sclie reaktie.

Terecht zegt hierom dan ook Boas ') „Wie aus obiger „Darstellung hervorgelit, ist die Anwendung der Wasser„mann'schen Reaktion recht kompliziert, und lasst zahlreiche „Fehlschlüsse zu. Nnr serologisch ausgebildete Untersucher „können die wassermann'sclie Reaktion anstellen und die „Resultaten richtig beurteilen. Das ist ein Punkt, der von „Wassermann und seinen Mitarbeitern immer aufs neue „hervorgehoben wird. Die Serodiagnostik der Lues kann „keineswegs jedem praktischen Arzt in die Mande gegeben „werden. Es ist durchaus notwendig die Untersuchung „geeigneten Zentraldiagnosestationen zu überweisen."

Met dit alles blijft toch, en wel vooral voor den medicus practicus in de tropen, waar de „Zentraldiagnosestationen" niet te dicht gezaaid zijn, de behoefte bestaan aan een methode, die ook den niet speciaal serologisch geschoolde in staat stelt, ook daar eene diagnose der lues te stellen, waar de klinische symptomen hem in den steek laten; eene methode, die hem o.a. de gelegenheid biedt, het succes eener ingestelde therapie te contröleeren.

Nadat de wassermann'sche reaktie reeds hare betrouwbaarheid bewezen had, sloegen verschillende onderzoekers bij het zoeken naar een eenvoudiger methode der serodiagnostiek een heel anderen weg in dan Wassermann en zijne medewerkers.

Zij werden hiertoe geleid door onderzoekingen van Porges en Meyer 2). Deze trokken uit het door hen geconstateerde feit, dat niet alleen waterige extrakten uit luetische organen, maar ook alkoholische uit normale organen van menschen en dieren eene complementbinding met luessera gaven,

Boas. Die wassermann'sche Reaktion 1911. Citaat uit Jensen en Feilberg.

3) Porges und Meijer. Ueber die Rolle der Lipoide bei der WasserMANN'scheu Reaktion. Berl. Klin. Wochenschrift. 1908. Bldz. 440.