kroes, zorg dragende, dat geen waterstofgas ongebruikt den kroes ontwijkt. Het salpeterzuur wordt zeer gemakkelijk ontleed, waarbij een gedeelte van zijne stikstof tot ammonia verbonden wordt. De potascb is dan aan het ijzeroxyde gebonden. Br is een overvloed van ijzeroxyde noodig, ten einde het mengsel de noodige losheid te geven. Het ijzeroxyde, dat na uitwassching der potascb met water terug blijft, kan men steeds weder op nieuw gebruiken en wordt zelfs na elk gebruik zuiverder. (Chemisches Central Blatt. 1861, No. 1.) Onderzoeking van urien-steenen en uriensedimenten; door Heller. Heller heeft eene scheikundige onderzoekingswijze medegedeeld , welke zoowel van toepassing is op urien-steenen, als op de bezinksels van urine; doch als men eene opgave verlangt omtrent de wijze van ontstaan vaneen coucrement, moet men , nadat de steen doorgesneden is , al de door kleur, consistentie en andere physische eigenschappen gekenmerkte lagen afzonderlijk onderzoeken. Tot het onderzoek vaneen urien-steen wordt een weinig er van afgeschaafd en op platinablik verbrand, ten einde te onderzoeken, of de steen uitsluitend of grootendeels uit organische (verbrandbare), of uitsluitend inorganische (onverbrandbare) bestanddeelen bestaat, waarbij men natuurlijk geen acht behoeft te slaan op sporen vaneen van beiden , welke gemakkelijk door inzuiging er in kunnen doorgedrongen zijn. Zonder vlam verbranden aeidum uricum, uras ammonicus en xanthin; met vlam verbranden cystin; urostealith en fibrine. Verbrandde de proef zonder vlam, zoo moet de proef op aeidum uricum (de murexidproef) genomen worden; komt deze niet te voorschijn , zoo bestaat het eoncrement uit xanthin; indien wel, dan bestaat het uit aeidum uricum of uras ammonicus. Het is deze laatste verbinding, als door koud