UITTREKSELS UIT BINNEN- EN BUITENLANDSCHE TIJDSCHRIFTEN,

Chemie, phnraacic, pharmacog;iiosie.

Over de inwerking van ozon op organische verbindingen; door Gorup-Besanez. Hoe meer men de werkingen des ozons leert kennen, des te waarschijnlijker wordt het, dat de zuurstof, welke in het organismus komt , hier dooreen nog onbekend agens eigenschappen bekomt, die zij vroeger niet bezat; dat zij actief wordt, zoo als door phosphorus , door de electrische vonken en vele andere agentia. De kennis der kunstmatig door ozon ontstane ontledingsproducten van zelfstandigheden , welke in het organismus voorkomen, vergeleken met dein het organismus zelven ontstane ontledingsproducten, moet ons alzoo eene schrede nader brengen ter beantwoording der vraag , waarin het wezen bestaat der gedurende het leven plaats grijpende oxydatie-proeessen. Deze proeven zijn met bezwaren verbonden, daar het nog niet gelukt is zuivere ozon in genoegzame hoeveelheid daar te stellen, daar verder de inwerking van het ozon, niettegenstaande zijne verdunning, dikwijls zoo krachtig is, dat een deel der zelfstandigheid inden waren zin des woords verbrand wordt en de aanvreting der kaoutschouc-buizen door ozon ook de constructie der toestellen bezwaart. De schrijver gaat bij de bereiding van het ozon op cje volgende wijze te werk: 1. Het ozon werd volgens Marignac’s methode verkregen. Vochtige dampkringslucht werd door middel van een’ aspirator door eene circa 2' lange glazen buis gevoerd, waarin eenige stukken zuivere phosphorus gebragt waren. De alzoo geosoniseerde lucht ging door 2 W’ ou 1 f’sche üesschen met water, ter afzondering van phosphorigzuur en van daar