even als papier behandeld eene perkamentatie, zoo dat het als een surrogaat van dun leder kan gebruikt worden.

Even als zwavelzuur, verandert ook chlorziuk de plantenvezel in amyloid. Over filtratie der lucht met betrekking tot gisting, rotting en kristallisatie. H. Sch r รถ der heeft een zeer uitvoerigen arbeid bekend gemaakt over het vraagstuk, of de kiemen van infusoria door filtratie uit de lucht terug gehouden en daardoor gisting en rotting in bewerktuigde zelfstandigheden kunnen voorkomen worden, wanneer daarbij tevens de zelfstandigheden aan eene verhoogde temperatuur waren blootgesteld. Verwijzende naar de oorspronkelijke verhandeling, te vinden in de Annalen der Chemie und Pharmacie, Bd. CXVI en CXVII, Heft 3 , vermelden wij hier de resultaten , waartoe de schrijver gekomen is. 1) Elk plantaardig of dierlijk produkt kan slechts door levende plantaardige of dierlijke bewerktuigde ligchamen ontstaan. Omne vivum ex vivo. 2) Een reeks van bijzondere gisting- en rottingverschijnselen is alleen ontstaan uit mifcroskopische kiemen, die door de lucht zijn aangevoerd geworden. Hiertoe behooren bepaaldelijk de schimmelvorming, de vorming der wijngist, van het melkzuur-ferment en van het ferment der urienontleding. 3) Gekookte plantaardige of dierlijke zelfstandigheden heet met boomwol afgesloten, blijven daaronder volkomen bewaard tegen iedere soort van gisting, rotting of schimmelvorming , wanneer daarin al de voor ontwikkeling vatbare kiemen door het koken gedood zijn; want de kiemen , welke door de lucht kunnen worden aangevoerd, worden door de boomwol daaruit afgeflltreerd. 4) De kiemen der meeste plantaardige of dierlijke zelfstandigheden worden door enkel opkoken reeds volkomen