oorzaakt zij nog zulk een pijn dat zij de emulsie van gesaponeerde koolteer niet kan vervangen. (Vlnstüut 6 Mars 1861.)

Aantooning van geringe hoeveelheden gasvornüg zwaveligzuur; door Hugo Schiff. Wij kunnen zwaveligzuur in oplossing dooreen groot aantal reactiën op zeer gevoelige wijze aantoonen, maar deze kunnen veelal niet van dienst zijn, wanneer geringe hoeveelheden van ditnzuur ineen gasmengsel moeten aangetoond worden. Een zeer goed middel hiertoe is de vroeger door Schiff bekend gemaakte, ter aantooning van koperoxydule, met stijfsel vermengde oplossing van acidum iodicum. Schiff werd er echter door Böttger op opmerkzaam gemaakt, dat deze reactie dikwijls daardoor verijdeld wordt, dat het iodium op het zwaveligzuur inwerkt en daardoor het eerst ontstane iodetum amyli ontkleurd wordt. Het volgende reagens op gasvormig zwaveligzuur wordt door den schrijver als zeer doelmatig en gevoelig aanbevolen, namelijk eene waterige oplossing van uitras hydrargyrosus. Zwaveligzuur zondert daaruit oogenblikkelijk metallisch kwik af. Het doelmatigste bevochtigt men strooken filtreerpapier aan een einde met de oplossing en brengt deze in het te onderzoeken gas. Brengt men zulk eene papierstrook in eene ruimte van eenige kubieke voeten, waarin men kort te voren een zwavelstok heeft ontstoken, zoo ontstaat oogenblikkelijk eene grijze kleur op de plaats, welke door de oplossing bevochtigd is. Uit voorzorg kan dan nog met loodsuikerhoudend papier op zwavelwaterstof onderzocht worden; beide gassen kunnen niet te gelijkertijd aanwezig zijn , daar zij zich wederkeerig zouden ontleden, (Annalen der Chemie und Phartnacie, Bei. CXVIII, 11.1. S. 91.)