In Frankrijk disputeren mannen van het vak in het openbaar , en wat in Nederland personeel heet, valt daar in Frankrijk ik spreek van de wetenschap veelal weg, omdat vele kundigen aan het verschil deel nemen. In elk geval: meer inlichting van het publiek is van die discussies het onvermijdelijke gevolg. Welke is nu de uitkomst der discussie inde genoemde Société geweest over de waarde van nagemaakte geneeskrachtige wateren ? Ik zou wenschen die in haar geheel hier te mogen wedergeven; maar om de beperkte ruimte moet ik verwijzen naar het Journal de Pharmacie et de Chimie, Februarij en Maart 1861, p. 127 en 206 ,en mij hier bij een zeer kort uittreksel bepalen. Chatin, Poggiale en Lefort, rapporteur, veroordeelen het namaken van die wateren ineen Verslag, aan de Société officieel ingediend, vooral op grond , dat de scheikunde wel hoofdbestanddeelen en hunne hoeveelheden van de natuurlijke wateren aangeeft, maar dat elk een weet, dat eene menigte, misschien zeer geneeskrachtige stoffen, in kleine hoeveelheid aanwezig kunnen zijn, waarvan de analyse geen gewag maakt en ook moeijelijk alsnog gewag maken kan. De slotsom is: gij leunt geen water namaken; neem er derhalve ook geene voorschriften van op inde Pharmaeopae. Eu wilt gij voorschriften van oplossingen, noem ze dan bij den naam der opgeloste stoffen, en héét ze niet nagemaakte wateren. „En rayant du language pharmaceutique et médical cette expression d’eaux minérales artijicielles , on est d’abord conséquent avec ce que I’on sait de la constitution et de I’imitation des eaux minérales naturelles , ét ensuite on ne laisse plus croire aux malades qu’avec ces Solutions salines ils suppléent a I’usage des eaux naturelles elles-mêmes.” Duidelijker kan de Commissie, benoemd om de zaak te onderzoeken en de Société voor te lichten , niet schrijven , dan zij deed : gij bedriegt uwe zieken, zoo gij hun een nagemaakt geneeskrachtig water inde plaats van het natuurlijke geeft.