met de juiste wijze, waaruit de staal wording bestaat, noch hoedanig zij plaats grijpt, noch waarin het staal bepaaldelijk van het ijzer en het gietijzer onderscheiden is. Men weet slechts oppervlakkig dat vele zelfstandigheden, het azotum en in het algemeen de organische en inorganische stikstofhoudende produkten, de cyanhydrates in het algemeen, de phosphor, het mangaan, tungstenum, aluminium enz., een zekeren invloed uitoefenen op de produktie en hoedanigheid van het staal; maarde wijze waarop deze verschillende zelfstandigheden werken en de mate hunner werking, zijn nog ondoorgrondelijke geheimen. Men heeft zeer dikwijls ondervonden, dat zekere ijzersoorten steeds staal van de beste merken oplevert, terwijl andere even zuivere en welligt nog zuiverder ijzersoorten, niet dan staal vaneen inferieure hoedanigheid opleveren. Yoor de meeste scheikundigen nu is het staal een eenvoudig carburetum ferri, dat wil zeggen, eene bepaalde of onbepaalde verbinding van ijzer en koolstof. Iremy ontkent de juistheid dezer meening, en beweert I°. dat er geen enkele juiste proef bekend is, welke bewijst, dat het staal niet dan eene verbinding van kool en ijzer is; 2°. dat men nog nimmer er in geslaagd is, het ijzer in staal te veranderen , alleen door het ijzer en kool met elkander in aanraking te brengen, met volstrekte verwijdering van lederen vreemden invloed, het zij van onzuiverheden van den kroes, het zij van de werking van de bestanddeelen der lucht enz., enz.; 3°. dat al de staalsoorten, als men ze in zuren oplost, een overschot achterlaten, dat geen de minste overeenkomst met zuivere kool bezit, maar veeleer overeenkomt met zekere cyan-verbindingen; 4°. dat van al de methoden van carburatie van het ijzer, de eenvoudigste en ge makkelijkste om voort te brengen daarin bestaat, dat men het ijzer aan de werking van het lichtgas blootstelt, laat men namelijk gedurende circa twee uren gedroogd lichtgas gaan, over ijzer dat op de roode gloeihitte is verhit, dan verandert het grijs gietijzer, dat graphietachtig, zeer smeltbaar, en zeer hamerbaar is, en in ieder opzigt kan vergeleken worden met de beste