Evenzoo schijnt de toevoeging van hars, welke men in Griekenland bij de most voegt (het onopgeloste wordt met de gist weggeworpen), voornamelijk ten doel te hebben, om de zuurwording tegen te werken, welke bij de zorgelooze behandeling en het heete klimaat anders zou plaats grijpen. Fibrine (vezelstof). Houtzaagsel zoo wel van eiken- als beuken- of pijnhout en in ’t algemeen van ieder hout, zelfs ais het met water uitgeloogd of uitgekookt is geworden, even eens splint en bast, veroorzaken in suiker-oplossingen en voornamelijk in zoodanigen, die met wijnsteenzuur vermengd zijn, alcoholische gisting. Evenzoo werken boomwol, vlas , hennep, stroo en alle andere vezelstoffen, hoewel bij dezen, als er geen zuur aanwezig is, ligtelijk ook salpeterig-zuur of chlorium (bij een gehalte aan keukenzout) ontstaat. Boomwol brengt in druivensuiker-oplossing in langen tijd geen alcoholische gisting te weeg, doch eindelijk begint zij onder troebel wording der vloeistof en gaat later in azijnzure gisting over. Dezelfde boomwol met water uitgewassehen bragt suikeroplossing op nieuw in gisting (zij verhoudt zich alzoo als houtzaagsel), Eene toevoeging van wijnsteenzuur bevorderde de gisting, terwijl bij afwezigheid van zuur dikwijls chlorium en salpeterzuur gevormd wordt. Boomwol met suiker, wijnsteenzuur en weinig water bevochtigd vormt aether. De vraag ontstaat, welk deel van het hout deze gisting alsmede de suiker-vorming inde lente bewerkt? De oplosbare deelen zijn het niet, want het afkooksel van hel hout veroorzaakt geene gisting. Integendeel werken de slijmige en extractieve stoffen verhinderend en de gisting begint eerst dan, als deze verwijderd zijn. Zaagsel van eikenhout in eene suiker-oplossing gebragt veroorzaken schimmel vorming, en eerst nadat door deze een gedeelte der slijm ontleed is ontstond wijngisting. Kookt men het zaagsel met water, zoo ontstaat de gisting iets langzamer. (Welligt daardoor, dat het zaagsel slijmeriger wordt). Zelfs nadat het zaagsel acht malen uitgekookt was, was de gisting voortbrengende kracht nog niet vernietigd. Pijnhoutzaagsel met alcohol, zoutzuur, wijnsteenzuur, soda-oplossing gekookt en het aanhangende