sche ligchamen licht en magnetisme voortbrengen (Cosmos 25 Aug.).

De kwikzilverproduktie der geheele aarde, hoofdzakelijk uit den cinnaber, wordt jaarlijks geschat op 61,000 centenaars ter waarde van 90,000 gulden. Hiervan levert Spanje (Almade) 20,000, Californië (Nieuw-Almade) 28,000, andere Californische mijnen 7500 , Peru 3000, Duitschland met Oostenrijk en Frankrijk 2500 centenaars. Hiervan worden jaarlijks minstens 51,000 centenaars inde industrie gebruikt, namelijk in Mexico, Peru , Chili en Bolivia 23,000 voor de afscheiding van het zilver , in China en Japan 10,000 voor de bereiding van cinnaber en de afscheiding van het zilver , in Australië en Californië 6000 voor afscheiding van zilver en goud, in Europa en de Vereenigde Staten van N. Amerika 12,000 centenaars voor verwen, spiegels, instrumenten enz. De alkaloïden van hel opium worden naar hunne uitwerking door Claude-Bernard op de volgende wijze opvolgend geclassificeerd; slaapwekkend: nareeïne, morphine, codeïne; —• convulsief: thebaïne , papaverine , narcotine, codeïne, nareeïne, morphine; vergiftig: thebaïne, codeïne, papaverine , morphine , nareeïne , narcotine. Volgens Jodin oefenen optisch onwerkzame stoffen eenen wezenlijken invloed uit op het vermogen der suiker , om den gepolariseerden straal te draaijen. Bijgevoegde alkohol heeft geen invloed op de regtsche draaijing van rietsuiker en druivensuiker, hij vermindert daarentegen het vermogen van de levulose , d.i. van het linksdraaijend element der geïnverteerde suiker. Kalk heeft zoowel invloed op het regtsdraaijend vermogen der rietsuiker en druivensuiker als op het linksdraaijende der levulose. Het koperchlorure (chloretum cuprosum) is volgens proeven van Grime hoogst gevoelig voor het licht, waardoor het zwart wordt, zoo zelfs dat het inde photographie misschien het dure salpeterzuur zilveroxyde kan vervangen. Men kan zelf de ondervinding maken door eene geconcentreerde oplossing van zwavelzuur koperoxyde met eene oplossing van tinohlorure (tinzout) te vermengen. Het daarbij ontstane witte praecipitaat van koperchlorure wordt aan het licht zwart. Een bekend feit is , dat een koperen vat, met zoutzuur geschuurd, zelfs na goed met water afgespoeld te zijn, aan het licht niet zoo blank te houden is dan wanneer het met zwavelzuur is geschuurd. Toen Grüne eene koperen plaat, met gewoon zoutzuur geschuurd en met water afgespoeld, aan het licht stelde en er eene kopergravure op plaatste, verkreeg hij eene negatieve copie , die in het verstrooide licht uren lang bleef bestaan. De bereiding van den alkohol wit olievormend gas kan volgens Muller nog niet met voordeel worden toegepast. Noor eene dagelijksche produktie van 30 hectoliters alkohol heeft men noodig 900 centenaars zwavelzuur van 66° B. De concentratie van het zuur, dat bij de bewerking tot 22° verdund wordt, zou enorme uitgaven veroorzaken , daar in goed ingerigte zwavelzuurfabrieken de concentratie van het dusgenaamde kamerzuur van 52

| of 53° tot 66° B. omstreeks 25 ets. per centenaar kost. | Volgens het concordaat, hetwelk de gevolmagtigden der afzonderlijke Staten op het internationale congres te Genève hebben gesloten, is bij art. 2 het geheele personeel der geneeskundige dienst, namelijk de artsen en chirurgen , de apothekers , de ziekenoppassers enz. neutraal verklaard, dat wil zeggen, de genoemde personen kunnen zelfs na vijandelijke bezetting in het vervullen hunner werkzaamheden inde hospitalen en ambulancen zoo lang voortgaan, als dit noodig is, zij mogen nooit gevangenen gemaakt worden en verkrijgen steeds geleibrieven (Passscheinen) van den vijand. i Gelieiiiiniiridelcii. Dr. Henry’s cosmeticum is een middel, dat door eene brochure wordt aanbevolen als voortreffelijk tot het genezen van ziekten der haren, duizeligheid, oor- en tandpijn enz. De brochure kost 7*- Silbergroschen (45 ets.), het middel 1 Thaler 1,75). Het profijt is dus dubbel. Het middel bestaat uit omstreeks 3) med. once van eene spiritueuse bijna waterheldere vloeistof, zamengesteld uit spiritus , bergamotolie, rosmarijnolie, lavendelolie en veel citroenolie , waarschijnlijk 180 deelen spiritus met 3 deelen citroenolie, 1 deel bergamotolie, 1 deel rosmarijnolie, 1 deel lavendelolie. Geconcentreerd restitutions-Jlwide komt tweederlei voor, troebel gekleurd en helder kleurloos. De troebel gekleurde vloeistof kan worden vervaardigd uit tinctuur van spaansche peper IJ once , kamferspiritus , ammonia liquida , Hoffmann’s droppels , spiritus, van elk 4 oneen , waarbij men voegt eene oplossing van 3 oneen keukenzout in 16 oneen water. Het helder kleurloos mengsel bestaat uit kamferspiritus , ammonia liquida, Hoffmaun’s droppels , van elk 4 oneen, spiritus 6J once, vermengd met eene oplossing van 3 oneen keukenzout in 16 oneen water. Beide middelen worden met succes gebruikt als wrijvingen en wasschingen bij de verschillende vormen der lamheid van het paard en van het rundvee , zonder dat de haren uitvallen. Voor het gebruik mengt men 1 volumen der vloeistof met 2 volumina rivier- of regenwater. Openlijke correspondentie. P. te K Gij vraagt ons, hoe men het best handelt, wanneer jodetum ferricum wordt voorgeschreven, daar dit niet alleen spoedig door den tijd, maar reeds tijdens de uitdamping bij de bereiding verandering ondergaat? Wij meenen, dat men het best doet, wanneer men het ex tempore bereidt. Wordt er bijv. dr. 1 jodetum ferricum voorgeschreven, dan neme men 4-8 grein jodium en 12 grein ferrum pulverisatum. In poeders kan het wegens zijnen hygroscopischen aard nooit voorkomen, maar in mixtura of in pillen. Komt het in eene mixtura voor, dan voegt men er het voorgeschreven water bij en filtreert de oplossing, die de verbinding van het ijzer en jodium bevat. Wordt het in pillen voorgeschreven, dan kunnen eenige droppels water de verbinding bewerken , en tevens voor de pillenmassa dienen. Persoonlijke aangelegenheden. Door de Prov. Geneesk. Commissie te ’s Gravenhage is den 20sten September bevorderd tot apotheker de Heer L. B. Romen. Snelpersdruk van H. C. A. Thieme te Nijmegen.