nu dadelijk opgenomen. Chloroform verdient de voorkeur boven wijngeest, om de kamfer fijn te wrijven, omdat bet chloroform dadelijk inde olie oplost; terwijl de wijngeest , onoplosbaar in olie zijnde, het opnemen der kamfer in olie verhindert.

Conditum e carne cruda. Om ruw vleesch toe te dienen, i zonder dat de patiënt bemerkt, dat hij vleesch gebruikt, < wordt door Haasman den volgenden vorm aanbevolen. < Men laat 1 med. ons versch raauw ossenvleesch (biefstuk) i bevrijd van vet of zenuw, onder toezigt, bij den vleeschhouwer zoo fijn mogelijk hakken. Dit gehakt vleesch wordt nu ineen zuiveren steenen mortier sterk gekneusd met 2 med. oneen witte suiker, waardoor het vleesch een doorschijnend zacht vochtig aanzien bekomt, waarna het bij kleine gedeelten door eene zuivere paardenharen zeef wordt gedreven (gepulpeerd). De verkregen pulpa wordt nu als zoodanig afgeleverd, wanneer de bijvoeging van eenig citroenzuur, vooral bij kinderen, schadelijk moet geacht worden, anders wordt bij deze pulpa nog gevoegd eene oplossing van 1 scrupel a halve drachme citroenzuur in once water en 1 droppel zuivere citroenolie, door welke bijvoeging de smaak zoodanig gemaskeerd en aangenaam wordt, dat men niet vermoedt raauw vleesch te gebruiken. Wil men ook de kleur wijzigen, dan kan men er 1 once rob sambuci bij voegen. Niet alleen wordt op deze wijze het vleesch gemaskeerd maar kan ook een geruimen tijd onveranderd bewaard blijven, vooral wanneer men het conditum met een dun papier overdekt, waarop witte suiker gestrooid is. Verscheidenheden. De afscheiding van hel aluminium schijnt een nieuw tijdperk in te treden. Volgens proefnemingen van den scheikundige Basset in Parijs is het niet bepaald noodzakelijk voor de ontleding van het chlooraluminium + chloorsodium tot de afscheiding van het aluminium alkalimetalen , zooals sodium, te gebruiken, maar kan men daarvoor al die metalen en metalloïden aanwenden, die chloorverbindingen opleveren, welkegemakkelijker smeltbaar of beter vlugtig zijn dan het bovengenoemde dubbelzout, bijv. arsenik, chloor, zink, antimoon, kwikzilver, tin enz. Zoo is het hem gelukt het aluminiumdubbelzout (1 aeq.) met zink (4 aeq.) bij 250° tot 300“ G. te ontleden, waarbij chloorzink ontstond, terwijl het aluminium vrij werd en eene legering aanging, maar daaruit door gloeijing kon worden verwijderd. Blijkt deze methode juist te zijn, dan zal zij eene aanmerkelijke verlaging van den prijs van het aluminium-metaal bewerken. Eene nog nieuwere methode is de klei met zwavelzuur, zoutzuur of salpeterzuur te behandelen, de vloeistof van de aardachtige dealen af te gieten, deze laatste te droogen, met ferrocyaanpotassium en keukenzout te vermengen en het mengsel tot de witgloeijing te verhitten. De vraag, of ovens, bijv. steenbakkerijen, die met turf, steenkolen en bruinkolen worden gestookt, van nadeeligen invloed op den omgevenden plantengroei zijn, wordt door de Industrieblatter toestemmend beantwoord en de oor-

zaak niet gezocht inde hitte , die van de ovens uitstraalt, maar in het zwavelgehalte der brandstoffen, waardoor de lucht met zwaveligzuur bezwangerd en nadeelig voor plantengroei en ademhaling wordt. Dampkringslucht met T<ro zwaveligzuur vermengd, veroorzaakt volgens genomene proeven reeds binnen twee dagen den dood van daarin geplaatste planten. In Manchester is het gehalte der lucht aan zwaveligzuurgas zoo aanmerkelijk, dat het regenwater in die plaats niet te gebruiken is, dan nadat men het verzadigd heeft. De hoeveelheid steenkolen, die jaarlijks in Londen gebruikt wordt, bevat 200,000 centenaars zwavel, en men is aldaar reeds begonnen deze zwavel te verzamelen en tot de bereiding van zwavelzuur aan te wenden. Daartoe leidt men het gas voor zijne zuivering van de zwavelwaterstof, in plaats vandoor kalk, door ijzeroxy dehy draat, waarbij het ijzer tot ijzeroxydule gereduceerd en de zwavel afgescheiden wordt. (HS + Fe203 = 2FeO -+- HO + S). Met de kunstmatige bereiding van diamanten houden zich nog immer scheikundigen in verschillende landen bezig. In No. 11 hebben wij reeds berigt, dat Dr. Phipson in Engeland door middel van magnesium-metaal koolstof als diamant uit het koolzuur heeft zoeken af te scheiden op dezelfde wijze als Deville gekristalliseerd boor en silicium met behulp van aluminium heeft verkregen. In Hamburg meent Dr, Have diamanten te hebben verkregen, hoewel nog niet kleurloos, door fijn gemalene suikerkool in water onder eene drukking van 12 atmospheren gedurende 8 uren te koken. In Frankrijk houdt zich Jacquelain bezig met pogingen om den diamant te bereiden door ontleding eener oplossing van chloorkoolstof in aether door middel vaneen metaal, doch hij wil zijne resultaten nog niet openbaar maken. Zuiver catechwzuur is volgens Sohützenberger en Albert Hack zamengesteld naar de formule C2i Hl4 010,O10, overeenkomende met de procentisohe zamenstelling; koolstof 59,15 waterstof 3,38 zuurstof 37,57 100,00 ' ; Door Kraut is de waarneming van Pfeiffer bevestigd, dat atropine bij koking met alkaliën in eene vlugtige base en ineen kristalliseerbaar zuur gesplitst wordt. Hij noemde de base tropine en het zuur atroopzuur (acidum atropicum). De splitsing van het atropine heeft op de volgende wijze plaats : CsiHjsNOe + 3HO ClBH804 -t- CicHuNOj atropine. atroopzuur. tropine. t Het atroopzuur is kristalliseerbaar ,de verbinding van . i het atroopzuur met het tropine niet. Deze verbinding . ! scheen geen invloed op de pupil te hebben. Als tegengift tegen sublimaat is door Buckler voorge■ slagen goudpoeder en ijzervijlsel, waarvan het waarschijnt ' lijke resultaat zal zijnde vorming van kwikzilver-amalgama r ; en ijzerchloride. Als middel tegen verbrandingen is door Dr. Marty op-